TBMM Genel kurulunca aynen kabul edilen ve Sayın Cumhurbaşkanımızca da imzalanan ve dün Resmi Gazete de yayınlanarak 01.08.2019 gününden itibaren yürürlüğe girecek olan 'Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun' a göre;

RESMİ GAZETE YURTDIŞI BORÇLANMA İLE İLGİLİ BÖLÜM

MADDE 8 – 8/5/1985 tarihli ve 3201 sayılı Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt Dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanunun 3 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 3 – Bu Kanunun 1 inci maddesinde belirtilenler ile yurt dışında çalışmakta iken veya yurda kesin dönüş yaptıktan sonra ölenlerin Türk vatandaşı olan hak sahipleri Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmek suretiyle bu Kanunla getirilen haklardan yararlanırlar.

Sosyal güvenlik sözleşmeleri uygulanmak suretiyle kendilerine veya hak sahiplerine kısmi aylık bağlanmış olanların borçlanma işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumunca yapılır.”

MADDE 9 – 3201 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “% 32’sidir.” ibaresi “%45’idir.” şeklinde değiştirilmiş ve fıkranın üçüncü cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 10 – 3201 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin başlığı “Süre tespiti, sigortalılığın başlangıcı ve sürelerin değerlendirilmesi” şeklinde, dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Yurt dışı hizmet borçlanmasına ait süreler 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında geçmiş sigortalılık süresi olarak kabul edilir.”

“Türkiye’deki sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki sürelerin borçlandırılması hâlinde bu süreler 5510 sayılı Kanunun 41 inci maddesinde yer alan hükümler esas alınarak Türkiye’deki sigortalılık başlangıç tarihinden, Türkiye’de sigortalılık yok ise borçlanma tutarının tamamen ödendiği tarihten geriye götürülen sürelere ait ilgili aylara mal edilir.”

MADDE 11 – 3201 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasına “aybaşından itibaren” ibaresinden sonra gelmek üzere “kısmi aylığın başlangıç tarihi esas alınarak mülga 2829 sayılı Kanun ya da 5510 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi uyarınca tespit edilecek statüye göre ilgili sosyal güvenlik kuruluşunca” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 12 – 8/5/1985 tarihli ve 3201 sayılı Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt Dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanunun geçici 5 inci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 13 – 3201 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

  1. MADDE 9 – Kısmi aylık bağlanmış olanlar dahil olmak üzere bu maddenin yürürlük tarihinden önce yurt dışında geçen sürelerini borçlanma talebinde bulunanlardan tahakkuk ettirilen borçlarını yasal süresi içinde ödeyenlerin, sigortalılık sürelerinin hangi statüde değerlendirileceğinin ve tahakkuk ettirilecek borç tutarının tespitinde önceki hükümler esas alınır.” Sevgili okuyucularımız konuyu resmi ifadelere boğmak istemiyorum ancak yasa hükümlerini aynen aktarmak istedim.Anlaşılabilir ifadelerle önümüzdeki ay başından geçerli olarak temelde üç ana değişiklik yürürlüğe girecek. 1-Bundan böyle yurtdışı borçlanmalarla SSK dan emeklilik şartları kalkıyor,Bağ-Kur şartlarında emeklilik söz konusu olacak.Bu ne demek hem borçlanılacak gün sayısı ve emeklilik yaşı kişilere göre değişmekle artacak, Hem de bağlanacak emekli aylığı kısmen daha az olacak. 2-Türkiye deki sigortalılık başlangıç tarihinden önceki süreler borçlanılıyorsa bu tarihten borçlanılan gün sayısı kadar geriye gidilerek,Türkiye de sigortalılık yok ise borçlanma tutarının tamamen ödendiği günden borçlanılan gün sayısı kadar geriye götürülen sürelere ait ilgili aylara mal edilir. 3-Bilindiği üzere borçlanma tutarı asgari ücret veya azamisi olan bunun yedi buçuk katı arasında istenilen bir tutardan belirlenmekte.ŞU anda ücretin 0/0 32si baz alınıyor.Buna göre halen bir günlük borçlanma tutarı 27.29 TL dir. BU oran 0/045 e çıkarılmış oldu.BUna göre bir günlük asgari borçlanma aynı oranda artarak 38.376 TL ye çıkmış olacak... Yurt dışında çalışan vatandaşlarımız son bir hafta içinde; aşağıdaki iletişim bilgileri vasıtası ile bizimle irtibata geçer ve gerekli belgeleri bize ulaştırabilirlerse eski şartlardan istifade edilebileceklerini de ifade edelim. Gelecek hafta yeni bir konuda buluşmak üzere Hoşca kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.