Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olan Mustafa Akıncı’nın 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile Barış Pınarı Harekatı’nı kıyaslaması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin nefs-i müdafaasını, hakkaniyetli her insanın kabul ettiği en haklı savunmasını evet bir daha yazayım saldırı değil savunmasını eleştirmesi sindirilecek gibi değil.  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olan Mustafa Akıncı’nın sözlerinden Kıbrıs’taki Türkler de incindi.

Ankara’da yaşayan hemşehrimiz, ağabeyimiz olan İbrahim Sueri ile dün bu konuda biraz da olsa telefonda görüştük. Duygularını, başka bir ifadeyle hakikatleri yazan kısa bir mektup yazdığını söyledi. Aşağıda bunu birazdan okuyacaksınız. Ama şunu da ilave edeyim. Kıbrıs’ın Türkleştirilmesinde emeği geçenlerden bazıları da Aksaraylılardır. 1571 yılında gerçekleştirilen hicrette Aksaraylılar da bulunuyordu. Aksaray haricinde Kıbrıs’a Beyşehir, Seydişehir, Develi, Anduğı, Ürgüp, Niğde, Bor, Ilgın, İshaklı (Sultandağı), Akşehir, Koçhisar ve Mersin'den binlerce insan gitmiştir.

İbrahim Sueri’nin mektubu ise aynen şöyledir:

16.10.2019

“Sayın

K. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Mustafa Akıncı’nın 1974 Barış Harekâtı ile Barış Pınarı Harekâtı’nın savaş ve kan dökmek olduğu düşüncesi ve sözleri benim gibi milyonlarca Türk ve İslam sessiz çoğunluğu yürekten yaralamıştır.

Tarih bilgisinden, siyaset bilgisinden, din ve Kur’an bilgisinden yoksun bu zatın, Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunması Kıbrıs Türkleri ve Anavatan Türkleri için bir ayıptır.

1974 Barış Harekâtı olmasaydı Kıbrıs Türkleri yurtlarından çıkarılmış olacaktı.

Dinimiz İslamiyet ve Kur’anın hac Suresi 39-40, Bakara Suresi 190-191, Enfal Suresi 15-16 ve savaşla ilgili ayetlerde inanan ve iman edenlerin yurtlarından çıkarılması ve dininin ifasının engellenmesi hallerinde savaşa izin verilmektedir.

Sessiz çoğunluğun bir ferdi olarak Mustafa Akıncı’nın bu niyet ve tutumunu protesto ediyor. Görevinden ayrılması yönünde başta Kıbrıs halkı olmak üzere gereken mücadelenin yapılmasını hatırlatır saygılar sunarım”.

İbrahim Sueri bir de bizzat M. Akıncı’ya hitaben mektup yazmıştır.

“Ey Mustafa Akıncı

Lala Mustafa Paşa tarafından fethedildikten sonra yıllarca Türk Milleti’nin kanıyla sulanan Kıbrıs’ta, Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturup da Kıbrıs Barış Harekatı ile Barış Pınarı Harekatı’nın savaş ve kan dökmek için yapıldığını söylemeniz, kalbinizden geçen niyeti [açığa] vurmaktadır.

Son dönemde Kıbrıs Türk Devleti’nin kurulması için hayatlarını veren Müslüman Türk’le beraber, Fazıl Küçük-Rauf Denktaş ve dostum Nihat İlhan’ın kemiklerini sızlatmış bulunuyorsunuz.

Tarih bilginiz, siyaset bilginiz, din ve Kur’an bilginiz olsa idi bu şekilde konuşmazdınız.

Hac Suresi 22/39-40

Bakara Suresi 2/190-191

Enfal Suresi 8/15-16 ile, savaşla ilgili diğer ayetleri dikkatlice okuyup öğrenin. 1974 barış Harekatı olmasaydı Kıbrıs Türkleri yurtlarından çıkarılmıştı. Bu zihniyet ve düşünce ile K.Kıbrıs Türk Cumhuriyeti C.Başkanlığı makamından derhal ayrılarak Rum tarafında yaşamanız uygun olacaktır.

Türk ve İslam olan sessiz çoğunluğun sesinin çıkmamasını yanlış yorumlamayınız”.

İbrahim Sueri

Mustafa Kemal Mah. 2121 Sok. No:19/2 Çankaya/ANKARA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.