banner13

Bu haber kez okundu.

AHİLİK HAFTASI BAŞLADI Yeni nesillere özümüzü öğretelim

                Ahilik Haftası nedeniyle basın açıklamasında bulunan Aksaray Esnaf ve Sanatkarları Odaları birlik Başkanı Doğan Ceylan yeni nesil esnafların ahilik kültürü ile yetişmeleri ve ahiliğin özünü yaşamaları gerektiğine işaret etti. Ahiliğin tarihçesinden anlamına kadar bir dizi açıklamalarda bulunan Birlik Başkanı Ceylan, şu görüşlere yer verdi : “Ahilik; 13. yüzyılda Anadolu da temelleri atılan, Türkler arasında gelişip, yaygınlaşan, sanatta, ticarette, dayanışma ve yardımlaşmayı esas alan sosyo - ekonomik bir kurumdur. Ahilik, ekonomik ve ticari faaliyetlerin yürütülmesinde iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik, yardımseverlik, gibi toplumsal değerleri esas almıştır.

                Ahilik, yaklaşık binyıldır var olan bir gelenektir. Ahilik kelime olarak kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit anlamına gelmektedir. Ahilik kurumunun kurucusu, Ahi Evran’dır. Ahi Evran ın pratiğe verdiği düşünceleri, Anadolu da hızla yayılmıştır.

                Esnaf ve sanatkârlığı; meslek ahlaki, olgun kişilik, doğruluk ve tevazu ile harmanlayan Ahilik Kültürü, Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin sosyal ve ekonomik hayatında çok önemli ve etkili rol oynamıştır. Ayrıca; Ahilik Teşkilatı, esnaf ve sanatkârı ahlaki ve felsefi prensipler etrafında birleştirerek, Anadolu’da birlik-beraberliğin ve refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine de öncülük etmiştir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, Ahilik; sanatın, ticaretin ve mesleğin olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulmasını öngören, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimizdir. Ahilik felsefesi, çalışma hayatında ve sosyal yaşamda dürüstlüğü, iyi ahlakı, bilimi ve eğitimi esas alan öğretileri içermektedir. Ahilik içinde bulunduğumuz çağın şartlarında unuttuğumuz ama, sıkı sıkıya sarılmamız gereken değerleri bize hatırlatan bir esnaf geleneğimizdir.

                Bu itibarla, Ahiliğin kurucusu Ahi Evran-ı Velinin ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri günümüzde de halen esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermektedir.

                Asırlar öncesinden bugüne uzanan, yeni nesillerin yoluna da ışık tutacak olan Ahilik geleneğinin ve felsefesinin canlı tutularak, gelecek kuşaklara aktarılması, bu önemli kültür varlığımıza, mevcudiyetimiz ve geleceğimiz açısından sahip çıkılması için; 17 EYLÜL 2019  SALI günü saat 11.00’de 15 Temmuz Demokrasi Meydanı  (Valilik Önü) yapılacak kutlama törenine ve hafta içerisinde düzenlenecek, diğer etkinliklere tüm halkamızın katılım sağlaması son derece önemlidir.

16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenecek, etkinliklerle, Ahi öğretilerini kamuoyuna tanıtmayı, topluma, özellikle yeni nesil’e Ahi Evran-ı Veli’nin ilkelerini benimsetmeyi hedefliyoruz.

İşte bu yüzden biz esnaf ve sanatkârlar Ahilik Haftasını çok önemsiyoruz. Bu bakış, bu kanı canlı tutmak için bize ait olan bu değerleri daha fazla özümsemek, geliştirerek hayatımıza uygulamak istiyoruz ve buna mecburuz.

Esnaf teşkilatlarımız, İl Kutlama Komitemiz, diğer kurum ve kuruluşlarca birlikte düzenlenecek etkinliklerle, zengin bir kültür değerimiz olan, Ahilik ve Ahilik Kurallarını, kamuoyuna tanıtmaya çaba sarf edilecektir.

Bu itibarla Ahilik Kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması ve daha iyi bilinmesi için bütün hemşerilerimizi, esnaf sanatkarlarımızı, sanayici ve iş adamlarımızı, 17 EYLÜL 2019  SALI günü saat 11.00’de 15 Temmuz Demokrasi Meydanında (Valilik Önü) yapılacak olan, kutlama programına  davet ediyoruz” *HABER MERKEZİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.