Öne Çıkanlar çiftçi Vali ali mantı yetiştirici Aksaray

Bu haber kez okundu.

AKSARAY EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ İlk 6 ayda 636.570 hastaya hizmet verildi

*Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk 6 aylık verilerini kapsayan istatistikler açıklandı. Yeni hizmet binasında faaliyetine devam eden Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi sunduğu memnuniyet odaklı hizmet anlayışı verilere de yansıdı.

Yeni binasında hizmet vermeye başladığından bu güne yüzbinlerce hastayı ağırlayan Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 2019 yılı ilk 6 aylık verilerinde hizmet anlamında ciddi artış gözlendi. Bunun en büyük örneği ise yatan hasta sayısındaki artış ve il dışına yapılan sevklerde gözlenen düşüş.

Her geçen gün kalite ve kapasitesini arttırarak hizmet veren Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi verilerine göre Cerrahi ve Dahili Kliniklerde genişletilen Tıbbi Cihazlar sayesinde il dışına bu branşlardan yapılan sevklerin önüne geçerek, sevklerin azalması sağlanırken, yatan hasta servislerinde sunulan memnuniyet odaklı hizmet anlayışı sayesinde yatan hasta sayısının geçen yıla oranla artması gözlerden kaçmadı. 2019 yılı ilk altı ayında yatan hasta sayısı geçen yıla oranla %14 arttı. Geçen yıl bu rakam 20.680 iken bu yıl 23.764 e yükseldi. Yatak doluluk oranı geçen yıl %59 iken, bu yıl %72’yi buldu. Tedavi süresince geçirilen yatılan gün sayısı geçen yıl 53.783 iken, bu yıl 69.840’a çıkarak  %30 oranında arttı. Bir hastanın ortalama yatış günü 2018 yılı ilk altı ayında 2,9 gün iken bu yıl 3,17 güne yükselerek hasta memnuniyetinde gözle görülür bir artış izlendi. A Grubu ameliyat sayısı geçen yıl ilk altı ayda 442 iken bu yıl 520’ye çıktı. Tescilli yatak sayısı 503’ten 540’a çıktı. Nitelikli yatak sayısında 115 iken 376’ya yükseldi. 2018’in ilk altı ayında 5411 olan sevk sayısı, 2019’un ilk altı ayında 2152’ye kadar gerilemiş ve %60’a yakın düşüş sağlandı.

Çevre illerin de tercihi haline gelen, tepeden tırnağa yenilenen tıbbi cihazlarla donatılan Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hizmet kalitesinin arttırıldığı Yoğun Bakım Ünitesindeki yatak sayısı 91’e yükselmiş ve Cerrahi alanında 2019 yılına kadar ilimizde gerçekleştirilmeyen ameliyatlar yapılarak ilkler başarıldı.

İstatistiklere yönelik açıklamalarda bulunan Aksaray İl Sağlık Müdürü Dr.Öğr.Üyesi Cengizhan Kılıçaslan “Engelli vatandaşlarımızın da kullanımına uygun şekilde dizayn edilen, otel konforunu aratmayan, yatan hasta odalarında sunulan hizmetlerde, vatandaşımız tarafından memnuniyetle karşılanmış ve hastanemizde ağırladığımız hastalarımızın sayısı gün geçtikçe artarak, ilk altı ayda 24 bine yaklaşmıştır. İl dışına bu branşlardan yapılan sevklerimizde yaşanan azalma ile görülmektedir ki Aksaray Eğitim Araştırma Hastanemiz tercih edilebilir bir hale gelmiştir.“ açıklamasında bulundu.

Mevcut branşlardaki doktor eksikliklerinin de önüne geçerek, tüm hastalarımıza hizmet vermek üzere Sağlık Bakanlığı ile sürekli irtibat halinde olduklarını, eksik ve aksayan yönlerimizin tespiti içinde vatandaşlarımızdan gelen istek ve şikayetlerinin değerlendirildiğini aktaran İl Sağlık Müdürümüz Dr.Öğr.Üyesi Cengizhan Kılıçaslan  “Sunduğumuz sağlık hizmetlerindeki kalitenin gün geçtikçe arttırılması ve halkımıza kaliteli, nitelikli sağlık hizmetlerinin sunulması için tüm sağlık personelimizin vatandaşlarımızla el ele özverili bir şekilde çalışmaları sürdürdüğünü ve vatandaşlarımızın her mecrada dile getirdikleri şikayetleri de tespit ederek, çözülmesi konusunda yetkili birimlerimizin çalıştığını, sorunların yerinde değerlendirilerek  bu sayede hastalarımızdan gelen şikayetlerin asgari seviyelere indirilmesi hedeflenmektedir.” diye ekledi.

2021 yılında tamamlanması planlan ek binanın ihalesi içinde çevre düzenlemesi ve peyzajında yer aldığını belirten İl Sağlık Müdürümüz, ek binanın tamamlanması ile toplam yatak kapasitesinin 859’a, inşaat alanının ise 136 bin m2’ye çıkacağını, çevre düzenlenmesinin de tamamlanması ile tam bir sağlık kompleksine dönüşeceğini ifade etti. *HABER MERKEZİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.