Bu haber kez okundu.

Eskil’e Askeri Birlik istedi

MHP Aksaray Milletvekilimiz Ramazan Kaşlı, “Eskil İlçemize bir askeri eğitim alayı kurulması ile ilgili soruları Anayasanın 98. Maddesi ve TBMM İçtüzüğünün 96. Maddesi gereğince Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar tarafından yazılı olarak cevaplandırması istemiyle soru önergesi verdik” dedi. Milletvekili Ramazan Kaşlı’nın soru önergesinde şu görüşlere yer verildi :

“Başkentimiz Ankara ile 2 saat mesafede bulunan Aksaray ilimiz, konumu itibarıyla kuzeyi güneye bağlayan E-90 karayolu ve batıyı doğuya bağlayan yolların kesişme noktasında bulunmaktadır. Aksaray’a bağlı Eskil ilçemiz ise il merkezine 60 km, sanayi kenti olan Konya’ya 120 km uzaklıktadır. Yukarıda bahsedilen konuma bağlı avantajları sebebiyle Eskil ilçemiz hem Ankara’ya hem de ülkemizin birçok noktasına ulaşımda bir merkez olma özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca Eskil ilçemizin sınırlarını da kapsayan ve Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü kıyı sahası ile Eskil ova havzası arasında engebeli arazi yer almaması, ilçemizin coğrafık bir avantajıdır. Bahsi geçen saha bölgede bulunan belde ve köylere yaklaşık 20-30 km, Aksaray merkezine ise 35 km. uzaklıkta olup ve mücavir alanının dışındadır. Bu durum askeri eğitimlerin ve talimlerin kışla ruhuna uygun şekilde gerçekleşeceğinin en önemli göstergesidir. Ayrıca Ankara’ya bağlı Şereflikoçhisar ilçemizde yer alan “Kara Kuvvetleri Tatbikat Merkezi Komutanlığı” Eskil İlçemize 135 km. uzaklıktadır. Bu bölgede kurulacak “Er Eğitim Alayının” Eskil ilçemizi ve Aksaray ilimizi sosyo-ekonomik ve kültürel anlamda olumlu etkileyeceği gibi Anadolu Selçuklu Devleti’nin kadim ordugâhı olan bölgemizin tarihi dokusuna da layık olacaktır. Bunun yanı sıra İç Anadolu Bölge’mizin ekonomisini kalkındıracağı gibi birçok alanda istihdam yaratacağı ve büyükşehirlere olan göçü azaltacağını da öngörmekteyiz. Acemi er-erbaşların çarşı izninden, ailelerinin yemin törenlerine katılmasına kadar olan süreçte taşraya ciddi bir nüfus akışı sağlanacak; konaklama, yiyecek-içecek, hediyelik eşya vb. tüm sektörler zincirleme olarak gelişecektir. Bu durum yeni istihdam alanları yaratacağı gibi hem vergi gelirlerinin hem de bölgenin ekonomik yeterliliğinin artmasını sağlayacaktır.

Bu kısa açıklama doğrultusunda:

1 - Aksaray ili Eskil ilçemizde bir Er Eğitim Alayı kurulması planlanmakta mıdır?

2- 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası yetkili makamlarca açıklanan: ‘şehirlerin merkezinde kalan askeri alanların mücavir alan dışına çıkarılması’ ile ilgili planlamalar çerçevesinde Aksaray ili ile ilgili bir konumlandırma planlanmakta mıdır?”

*HABER AYHAN ÖZDEN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.