Bu haber kez okundu.

Sanayi Sicil Belgelerinin vizelerini yaptırın

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Refik Tezcan işletmeleri uyardı ve sicil belgelerinin vizelerinin mutlaka yapılması gerektiğini hatırlattı. Yapılan yazılı açıklamada şu bilgiler verildi : “6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu kapsamında üretim yapan firmalarının alması kanuni zorunluluk olduğu Sanayi Sicil Belgesinin getirdiği yükümlülükler gereği; işletmenin isim/unvan değişikliği, adres değişikliği, üretim konusu değişikliği durumlarında, belge aslının zayii olması durumunda ve belge iptali gereken durumlarda en geç 1 (bir) ay içerisinde, Aksaray Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmekte olup, süre aşımı İdari Para Cezasına sebebiyet vermektedir(2019 yılı için 1294,00 TL). Yükümlülükleri yanı sıra;

1) Makine ve teçhizatları söz konusu mükelleflere 01.05.2018 tarihinden itibaren 2019 takvim yılı sonuna kadar teslimi de katma değer vergisinden müstesna olacak, katma değer vergisine tabi olmayacaktır. İstisna kapsamında mal satın almak isteyen alıcılar, Sanayi Sicil Belgelerini ibraz ederek alacakları makina ve teçhizatı imalat sanayiinde kullanacaklarına dair beyanlarıyla birlikte bağlı oldukları vergi dairesine başvuracaklardır. Anılan mükellefler, bu başvurular üzerine, KDV mükellefiyetlerinin bulunduğuna ve makine-teçhizatı indirim hakkı tanınan işlemlerde kullanacaklarına dair “İstisna Belgesi” alarak, bu belgenin örneğini gümrük idarelerine veya yurtiçindeki satıcılara ibraz ederek işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

2) Firmanın belgenin düzenlendiği adresindeki sayaç tarifesi Sanayi Tarifesine geçirilerek ve TRT payının alınmaması ile kullanmış olduğu elektrik tutarında indirimler olmaktadır.

3) 6802 sayılı Gider Vergileri Kanunu 33. Maddesinde bahsi geçen Kambiyo Vergilerinde 17.06.2019 tarih ve 1149 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile düzenlemeye gidilerek Sanayi Sicil Belgesi olan firmalar muaf tutulmuştur.

4) Bankalar tarafından ihracat kredileri (Türk Eximbank) ile kredilendirilen firmaların imalatçı olup olmadıklarının tespitinde sanayi sicil belgesi talep edilebilmektedir. İhracata hazırlık kredisi, reeskont kredisi, ihracata yönelik işletme sermayesi kredisi ve ihracata yönelik yatırım kredisi vb.

5) Katma değer vergisi mevzuatında imalatçı olmanın şartlarından biri de sanayi sicil belgesi olma şartıdır. (İhraç kayıtlı mal teslimi) İhracat işlemi gerçekleşinceye kadar KDV ödemezler, ihracat gerçekleşince KDV terkin edilir veya iade alınır.

6) Yerli malı belgesi için sanayi sicil belgesine sahip olmak gerekmektedir. Yerli malı belgesi alabilmek için, ürünlerin Bakanlık tarafından düzenlenen sanayi sicil belgesine sahip sanayi işletmeleri tarafından üretilmesi ve sanayi sicil belgesindeki üretim konusu içeriğinde yer alması gerekmektedir. Mal alımı ihalelerinde yerli malı teklif eden istekliler lehine % 15 oranına kadar fiyat avantajı sağlanabilmektedir. Firmaların imalatçı olarak ihalelere başvuruları aşamasında sanayi sicil belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

7) Yatırımların ve istihdamın teşvikine yönelik olarak işletmelere Devlet yardımı, teşvik ve destekleri şeklinde kısaca sıralayabileceğimiz avantajları sağlayan Sanayi Sicil Belgesinin geçerliliğinin devam etmesi için “Belge Tarihi” (belgenin sol üst köşesinde yer alan tarih) itibarı ile her 2 yılda bir vize işlemi uygulanması gerekir.

Bu kapsamda sanayi sicil belgesi olan firmalarımızın belge vizelerini kontrol etmeleri, vize süresi geçen firmalarımızın belge aslı ile il müdürlüğümüze gelmeleri ve bu ve diğer tüm sanayi sicil konularında aşağıdaki iletişim kanallarından il müdürlüğümüzle iletişime geçerek bilgi almaları, yükümlülükler ve avantajlar noktasında kendilerine destek sağlayacaktır.” *VALİLİK BASIN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.