Öne Çıkanlar Aksaray ali mantı lavanta Vali aksaraygazete

Bu haber kez okundu.

SERACILIK İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ PROJESİ Ekonomide ve istihdamda devrim niteliğinde proje

Aksaray yatırımları arasında yer alan Seracılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesi ile ilgili bilgiler veren Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş, projenin üreten Aksaray için büyük bir avantaj olduğunu söyledi. Toprak yapısına göre araştırmalar devam edip nerede kurulacağı yolunda net bir bölge belirlenmediğini ifade eden Oda Başkanı Göktaş, istihdama çok büyük oranda destek verecek olan Seracılık İhtisas Organize sanayi sayesinde Aksaray’ın tarımsal üretimde bugünkü değerlerini katlayacağını söyledi. ATSO Başkanı Cüneyt Göktaş konu ile ilgili sorularımıza şu şekilde cevap verdi:

Seracılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi nerede yapılmayı planlıyorsunuz?

Aksaray’ın geleceğine yönelik ışık tutacak projelerden olan Seracılık İhtisas Organize Sanayi Bölgemizin yer çalışmaları devam etmektedir. Birkaç bölgemiz belirlenmiş durumda fakat toprak kalitesi alanın uygunluğu gibi durumlar söz konusu olduğundan dolayı nokta isabet yapmak adına henüz net bir yere karar verilmemiştir.  Proje çok büyük öneme sahip olduğundan dolayı belirlenecek alanında en iyi verimi verecek ve seracılığa uygun kaliteyi sunacak nitelikte olmalıdır. Bu anlamda geçtiğimiz günler içerisinde Tarım İl Müdürlüğümüz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğümüz, Milli Emlak Müdürlüğümüz ve diğer Kamu Kuruluşlarımızın yetkilileri ile Odamızda bir araya gelerek uygun yerler noktasında istişarelerde bulunduk. Çok yakın zamanda alternatif noktalar belirlenerek Fizibilite Çalışmaları için araştırmalar yapılacak ve kamuoyu ile alan paylaşımı yapılacaktır.

Seracılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi proje içerisinde hangi branşlar olacak?

Projenin temeli tamamen seracılık üzerine olduğundan dolayı mevsimler şartlar ve ürün yetişme koşulları göz önüne alınarak en uygun ürünler belli olacaktır. Bizim dileğimiz ülkemizin ve şehrimizin ekonomisine en büyük katkıyı sağlayacak ürünlerin üretilmesidir. 

Tropikal Bitkiler, Sebze Yetiştiriciliği şehrimizin toprak yapısı bakımından uygun görülse de safran gibi birçok değerli tarım ürününün de yetiştirilebileceği düşünülmektedir. Burada kesin olarak bir şeyler diyebilmemiz için öncelikle alanın belli olması ve toprak ile su analizlerinin yapılarak hangi türlere uygun olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir.   

Seracılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesinin en büyük çalışması ise kaynakların kullanımı olacaktır. Güneş Enerjisi veya Jeotermal Kaynak Kullanımı da bu projenin içerisinde olabilmesi için araştırmalar yapıyoruz. Bu doğal kaynakların kullanımını projenin içerisinde katabilir isek yatırımcıların maliyet noktasında yaşayacağı sıkıntıların önüne geçeceğiz.  Üreterek büyüyen Aksaray sloganımızın önünü açacak katma değer yaratacak bu projenin hayat bulması tarım noktasında Ülkemizin ilk 5 şehrinden birisi olmasını da sağlayacaktır. Bugün Türkiye’de Seracılık her ilde hızla yayılan bir sektör haline gelmiştir fakat üretimler dağınık yerleşim yerlerinde olduğundan dolayı çok fazla dikkat çekmemiştir. Bizim amacımız üreticiler ve yatırımcılarımızı bir arada bulundurarak Türkiye’nin Serada merkezi konumunda bulunan Antalya kentimizin benzerinin Aksaray’da olmasıdır.

Seracılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesinin Aksaray’a katkılarından bahsedermisiniz?

Bilindiği üzere bugün Dünya ekonomik savaşların yaşandığı bir ortam haline gelmiştir. Üretmeyen ülkelerin ne türlü zorluklar çektiğini iş dünyası çok yakından takip etmektedir. Tarım Dünya’da temel ihtiyaçların tamamına yakını karşılamaktadır. Ülkemizin içinde bulunduğu ortamda üretmenin önemini ortaya çıkarmaktadır. Cumhurbaşkanımız her defasında üretimin önemine vurguyu bu yüzden yapmaktadır. Bizlerde onun belirttiği husustan yola çıkarak üretiminin çok hızlı sektörlerde projeler yapmaya odaklanıyoruz. Seracılık projesi de tamamen üretim odaklı bir proje olduğundan dolayı Aksaray’a kazandırılması adına her türlü çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Bu projenin hayat bulması demek Aksaray’ın hem ekonomide hem de istihdamda büyük bir devrim yapması demektir. Binlerce insan bu projenin haya bulması halinde istihdam edilecektir. Bundan daha büyük bir katkı olabilir midir? Bunları düşünerek bizler projemizin üzerinde daha fazla duruyoruz. Aksaray’ı seven Aksaray’a katkı vermek isteyen her bir insanımızın da bizimle birlikte olduğuna inanıyoruz.

Seracılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi hakkında son olarak eklemek istediğiniz var mı?

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası bugün şehrimizin en büyük Sivil Toplum Kuruluşu aynı zamanda İş Dünyasının ve Sanayinin merkezi noktasıdır. Bizler göreve gelirken üyelerimizin ve şehrimizin menfaatleri doğrultusunda çalışmalar yapacağımızı, ortak aklın gücüyle hareket ederek gelecek Türkiye’nin Sanayi Kentini Aksaray’da inşa edeceğimizi dile getirdik. İşte bu noktada bizim belirttiğimiz bu görüşlerden yola çıkarak siyasilerimizden kamu kuruluşlarımıza vatandaşlarımızdan iş dünyamıza kadar herkesin bu tür projelere destek vermesi gerekmektedir. Bizim davamız Aksaray’ın daha iyi yerlerde olabilme davasıdır. Biz çalışacağız Aksaray kazanacak.                  *RÖPORTAJ İBRAHİM AMAÇ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.