Öne Çıkanlar yetiştirici aksaraygazete

Bu haber kez okundu.

AKSARAY İCRA DAİRESİ TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.

AKSARAY İCRA DAİRESİ 2019/62 ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri:

TAŞINMAZIN ÖZELLİKLERİ: Aksaray ili Merkez Ereğli Kapı Mahallesinde bulunan 1851 ada 16 nolu parsel 268,65 m2 olup;tapu kayıtlarına göre taşınmaz arsa vasfında olmasına rağmen taşınmaz parsel üzerinde tek katlı bir ev bulunmaktadır.. Yığma olarak yapılnuştır.Çatılıdır. 110 m2 oturumlu olup;toplamalanı: 110m2 dir.Kapıları ve pencereleri ahşap doğramadır.Tavanları düz tavandır.Dış kapısı demir kapılıdır. Yapı eski olup aşınma paylarına ilişkin oranları gösteren cetvele göre Yıpranma oranı %30?dur.Yapım tekniği ve gösterdiği özellik nedeniyle 2.sınıfB yapı konumundadır. 16.07.1985 tarih ve 85/9707 sayılı Bakanlar Kumlu Kararı ile yürürlüğü konulan ‘/Mimarlık ve Mühendislik Hizmetleri Şartnamesi? nin 3.2 maddesi gereğince yapı yaklaşık m2 maliyeti: 483,00 TL/m2 dir. Tapu Müdürlüğünün tapu kayıtlarına göre Taşınmazın tamamı borçlu adına kayıtlıdır.Değer tespitine konu taşınmaz parselin üzerinde bulunan tek katlı evin bayındırlık birim fiyatlarına göre değerinin 37.191,00 TL.sı, taşınmaz parselin çevrede yapılan inceleme ile mahalli fiyat,rayiç,emsal alım satım bedelleri dikkate alınmış;arsanın konumu,cephesi,büyüklüğü ve mevcut imar durumu dikkate alınarak bu kalite,özellik ve konumda olan bu arsanın serbest piyasaya emlak değerinin 161.190,00TL.sı olmak üzere taşınmaz parsel ile birlikte üzerinde bulunan tek katlı yapının toplam değerinin 198.38 l.OOTL'dir.

İmar Durumu : Var

Kıymeti          :198.381,00 TL

KDV Oram    :%18

Kaydındaki Şerhler :           Tapu Kaydındaki Gibidir.

1.         Satış Günü    :           25/07/2019 günü 11:00      -11:05 arası

2.         Satış Günü    :           26/08/2019 günü 11:00      -11:05 arası

Satış Yeri      : Mezat Salonu - Hacı Hasanlı Mah. 707 sk. Aksaray Adliyesi Ek Hizmet Binası Kat 3 MERKEZ /

AKSARAY

Satış şartları:

1-        İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacaklan toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2-        Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV, 1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklılann satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3-        İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4-        Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5-        Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6-        Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/62 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur. 13/05/2019

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.