banner13

Bu haber kez okundu.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.

AKSARAY

2. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU

Dosya No: 2016/30 Satış

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

Taşınmazın Tapu Kaydı ve Özellikleri:Aksaray İli, Merkez İlçesi, Taşpazar Mahallesi, 1 Cilt Nolu, 4 sayfa nolu, 338 ada 4 parselde, 230,00 m2 yüzölçümlü, Avlulu Kerpiç Ev niteliğinde tapu da kayıtlı olan taşınmazın üzerinde L şeklinde tek katlı tarihi motifli bir yapı ile parseli çevreleyen bir duvar bulunmaktadır. Parsel Üzerindeki Yapılar; Tek Katlı Yapı: Taşınmaz üzerinde 'Melehat Sultan Kadıoğlu Medresesi? olarak isimlendirilen bir yapı bulunmaktadır. L şeklinde tek katlı olarak tasarlanan ve iki parsel üzerine bir bütün olarak inşa edilen bu yapının 75 m2'lik kısmı bu parsel üzerinde kalmaktadır. Bu kısım her ne kadar diğer parseldeki bölüm ile tasarlanmış olsa da bağımsız ve ayrı olarak kullanılması mümkündür. 1999 yılında Kayseri taşından aslına uygun ve tarihi esintisini koruyacak şekilde yenilendiği, restore edildiği düşünülen yapı kiremit çatılı ve ahşap doğrama, demir parmaklıdır. Osmanlı mimarisinin genel özelliklerini taşıyan yapının ön kısmı komple taş sütunlu verandadan oluşmaktadır. Ferforje Korkuluklu Duvar: Parselin etrafı, yaklaşık 140cm yüksekliğinde Kayseri taşı ile kaplaması yapılmış duvarla çevrili olup duvar üzerinde yaklaşık 70cm yüksekliğinde demir ferforje korkuluk bulunmaktadır. Duvarın uzunluğu 25 metredir. Parselin İmar Durumu: Parsel mevcut imar durumuna göre Tescilli bir parsel olup 841. sokağa cephelidir. Zafer ilköğretim okulu ile garanti bankasına 100 metre mesafede ticari ve ekonomik yoğunluğun fazla olduğu bir bölge de bulunmakta olup şehrin en merkezi yeri olan çarşı olarak tabir edilen bölgenin içerisinde bulunmaktadır. Su, elektrik ve kanalizasyon gibi alt yapı hizmetleri tamamlanmış olup çevresindeki ulaşım yolları açılmıştır. Eğitim, sağlık kuruluşları ve alış veriş merkezlerine yakındır. Taşınmazın eski eser olması sebebiyle koruma altına alınmış olup, yapılacak her türlü inşai ve fiziki müdahalede koruma bölge kurulunun onayı gerekmektedir. Taşınmazın tam hissesi kaydındaki şerhlerle birlikte satılacaktır. Ayrıntılı bilgi tapu kaydında, bilirkişi raporunda ve dosyasındadır.

İmar Durumu     : Var       Takdir Olunan Kıymeti: 409.640,00 TL    KDV Oranı: %18

Kaydındaki Şerhler          : 1-Bu taşınmaz eski eserdir. 2-Koruma altına alınmıştır.

1. Satış Günü       : 30/01/2020 günü 10:20 - 10:25 arası 2. Satış Günü : 24/02/2020 günü 10:20 - 10:25 arası

Satış Yeri             : Mezat Salonu - Hacı Hasanlı Mah. 707 sk. Aksaray Adliyesi Ek Hizmet Binası Kat 3 Aksaray

Satış şartları :

  1. İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tradresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
  2. Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV, 1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâliye resmi, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.
  3. İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
  4. Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
  5. Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
  6. Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2016/30 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları,

İş bu ilan tebligat yapılamayan ilgililere tebligat yerine kaim olmak üzere ilan olunur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.