Bu haber kez okundu.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
AKSARAY2. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU
Dosya Nu. : 2020/65 SATIŞ
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri Aksaray İl, Merkez İlçe, 116 Ada, 5 Parsel, AKÇAKENT Mahalle/Köy, Satış Konusu Aksaray ili, Merkez İlçesi, Akçakent Köyü, Gidiriş Mevkiinde bulunan 116 ada 5 nolu parsel 95.604,54 m² olup, Aksaray Tapu Müdürlüğü kayıtlarına göre tarla ve ev niteliğindedir. Taşınmazın toprak yapısı kireçli, kumlu-killi, topografik yapısı %0-2 eğimli, 3. sınıf kıraç tarım arazisidir. Tarla Aksaray Adana karayoluna 2,25 km. Akçakent Köy Merkezine 5,2 km mesafededir. Tespit tarihinde tarla üzerinde kargir ev, çelik garaj, kargir mandırna, kargir oda 18 adet akasya, 5 adet top akasya, 22 adet leylandi çam, 8 adet sedir çam, 3 adet aylantus, 2 adet söğüt, 88 adem badem, 26 adet kayısı, 5 adet armut, 4 adet erik, 5 adet iğde, 22 adet üzüm, 4 adet dut, 5 adet ayva, 2 adet ceviz ve 5 adate vişne ağaçları bulunmaktadır. Yerleşim yeri ve meyvelik dışında arazide kıraç hububat ekildiği görülmüştür.
EV: Tek katlıdır. Giriş kapısı demir doğrama, pencereleri pvc doğrama olup 75 m² alanlıdır. Güneş enerjilidir. Yapı 45 yıllıktır. Aşınma paylarına ilişkin oranları gösteren cetvele göre yıpranma oranı %40'dır. Yapım tekniği ve gösterdiği özellik nedeniyle 2 sınıf B yapı konumundadır.
GARAJ : Alanı 200 m²dir. Çelikten yapılmıştır. Yapım tekniği ve gösterdiği özellik nedeniyle 1.sınıf B grubu yapılara girmektedir. yapı yaklaşık 10 yıllıktır. Aşınma paylarına ilişkin oranları gösteren cetvele göre yıpranma oranı %20'dir.
MANDIRA: Alanı 52 m²dir. Duvarları taştan yapılmıştır. 45 yıllık bir yapıdır. Yapım tekniği ve gösterdiği özellik nedeniyle 1 sınıf B grubu yapılara girmektedir. Aşınma paylarına ilişkin oranları gösteren cetvele göre yıpranma oranı %40'dır.
ODA : Alanı 42 m²dir. Duvarları taştan yapılmıştır. 10 yıllık bir yapıdır. Yapım tekniği ve gösterdiği özellik nedeniyle 1 sınıf A grubu yapılara girmektedir. Aşınma paylarına ilişkin oranları gösteren cetvele göre yıpranma oranı %20'dir.
Yüzölçümü 95.604,54 m2 İmar Durumu Yok Kıymeti 501.720,34 TL
KDV Oranı %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu Kaydındaki Gibidir.
1. Satış Günü 30/06/2021 günü 14:00 - 14:05 arası
2. Satış Günü 26/07/2021 günü 14:00 - 14:05 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu - Hacı Hasanlı Mah. 707 sk. Aksaray Adliyesi Ek Hizmet Binası Kat 3 AKSARAY
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2020/65 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.