banner26

Bu haber kez okundu.

VERGİ AFFI

Resmi gazetede 09 Haziran 2021 yayınlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı kanun ile başta vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu borçları olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların yeniden yapılandırılması imkânı getirilmiştir.

Yeni yapılandırma ile 30 Nisan 2021 tarihinden önceki tüm borçların yapılandırılması ve borçların peşin veya 6,9,12,18 ayda eşit taksitle ödenmesi için düzenleme yapılmıştır.

Gelir ve kurumlar vergisi ile diğer mükelleflerin matrah ve vergi artırımına imkân tanınmıştır. Buna göre mükellefler 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 yılları için kurumlar vergisi, gelir vergisi tevkifat yapılan vergiler, stopaj vergisi ve katma değer vergisi yönünden matrah ve vergi artırımı yapılabilecektir.

Bu yasa ile işletme kayıtlarının düzeltilmesine de imkân verilmiştir. Gelir ve Kurumlar vergisi mükellefleri işletmede kayıtlı olduğu halde kayıtlarda yer almayan veya kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan emtia (stok), makine, teçhizat ve demirbaşlar için 31 Ağustos 2021 tarihine kadar beyanda bulunarak kayıtlarını düzeltebilirler.

Bu yasa ile Ticaret sanayi odası, Esnaf sanatkârlar odası ve diğer tüm meslek kuruluşlarına olan borçların yapılandırılmasına ve altı eşit taksitte ödenmesi yönünde düzenleme yapılmıştır.

Çek senet ve kredi kartları ile ilgili düzenleme yapılarak ödenmesi gereken kısmı 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından yapılan işlemlerde bu gecikmeler dikkate alınmayacağı belirtilmiştir.

Bu yapılandırma ile 7256 sayılı kanuna göre yapılandırma borcu bulunanlar (bir önceki yapılandırma) tüm borçların yeniden 7326 sayılı kanuna göre yapılandırma yapılabilecektir.

Bu yapılandırmanın vergi, sosyal güvenlik kurumu ve değer kamu kurum ve kuruluşlarına borcu olan ve işletme kayıtlarını düzeltmek isteyen herkesin faydalanması lehine olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.