ABAYLAR
Aksaray
04 Mart, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

Engellilerin her zaman yanındayız

Engellilerin her zaman yanındayız

AK Parti Aksaray İl Başkanı Hamza Aktürk, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Mesajında, engellilerle ailelerinin yarınlara umut ve güvenle bakabilmeleri için çalıştıklarını belirten Aksaray İl Başkanı Hamza Aktürk, engellilerin yaşam kalitesini yükseltecek düzenlemeleri hayata geçirdiklerine dikkati çekti.

Hiçbir kısıtlamaya uğramadan hayatın her alanında aktif olarak var olabilmeleri için çalışmak, karşı karşıya kaldıkları sıkıntıları gidermek, tüm vatandaşların olduğu gibi engellilerin de yaşam kalitesini yükseltecek düzenlemeleri hayata geçirmek öncelikli görevleri arasında olduğunu aktaran İl Başkanı Aktürk, “Sosyal politikalar alanında inancımızdan, medeniyetimizden ve kadim devlet anlayışımızdan aldığımız ilhamla hareket ediyoruz. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti olarak hayata geçirdiğimiz politikalarda sosyal devlet anlayışını hakim kılmamız, devletimizin sosyal güvenlik şemsiyesi altına sadece özel grupları değil tüm vatandaşlarımızı almamız bu bakış açısının tezahürüdür” dedi.

Sosyal devlet ilkesini gerçek anlamda hayatın her alanına tatbik eden bir iktidarın mensupları olduklarını kaydeden Başkan Aktürk, “Çocuklardan yaşlılara, kadınlardan engellilere kadar toplumun tüm kesimlerini gözetiyor, politikalarımızı hak temelli anlayışla hayata geçiriyoruz. Özel gereksinimi olan grupların hayatını kolaylaştırmak ve yaşam standartlarını yükseltmek için önemli adımlar attık. AK Parti olarak iktidara geldiğimiz günden bu yana özel grupların kamu hizmetlerinden eşit şekilde yararlanması için büyük özveriyle çalışıyoruz. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde eğitimden sağlığa, istihdamdan girişimciliğe, evde bakımdan erişilebilirliğe kadar geniş yelpazede pek çok düzenlemeyi hayata geçirdik. 2005 yılında Engelliler Kanunu’nu çıkardık. 2010 yılında yapılan anayasa değişikliğiyle engellilere yönelik pozitif ayrımcılığı anayasal güvenceye kavuşturduk. 2012 yılında ayrı ve merkezi sınav uygulaması getirdik. 2013 yılında yapılan düzenlemeyle incitici ifadeleri mevzuattan tamamen çıkardık.”

Engellilerin sosyal yaşama katılımın önemli olduğunu vurgulayan Aktürk, “Hizmete sunduğumuz engelsiz gündüz yaşam merkezleriyle evde bakım yardımı ile istihdamı teşvik politikalarıyla kültürel etkinliklerden sportif faaliyetlere, engelli kardeşlerimizin sosyal katılımlarını artıracak yeni düzenlemeleri hayata geçirdik. Ayrıca konut hizmetlerinden ulaşıma pek çok alanda şehirlerimizde erişilebilirliği sağladık. Cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut seferberliği olan ‘İlk Evim, İlk İş Yerim’ kampanyası kapsamında engellilerimize özel kontenjan ayırdık. Amacımız özel gereksinime sahip bireylerin toplumsal yaşamın tüm alanlarında aktif şekilde yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamaktır. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün bu hususta toplumsal farkındalığın, hassasiyetin ve dayanışmanın daha da artmasına vesile olmasını temenni ediyorum.” *HABER MERKEZİ

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!