ABAYLAR
Aksaray
04 Mart, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

Engelsiz üniversite bayrak ödülleri

Engelsiz üniversite bayrak ödülleri
Aksaray Üniversitesinde (ASÜ) Engelliler Günü münasebetiyle “Engel Başarıya Engel midir?” konulu bir panel ve “Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülleri” teslim töreni gerçekleştirildi. 

ASÜ Konferans Salonu’ndaki etkinliğin açılışında, engelliliğin bireyden ziyade toplumun bütünü için bir imtihan anlamına geldiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Alpay Arıbaş, erişilebilirliğin olduğu yerde engellerin ortadan kalkacağını belirtti. Başarı ile erişilebilirlik arasındaki bağlantıya dikkat çeken Arıbaş, “Engel bir eksiklik veya kusur değil, farklılıktır. Erişilebilirliğin olduğu yerde engel ortadan kalkar ve engelin ortadan kalkması başarıyı getirir. Yani engel, başarılı olmaya engel değildir” dedi. Engelsiz bir hayat için pek çok çalışma yapıldığını ancak kısmi düzenlemelerle sorunların aşılmasının olası görünmediğini kaydeden Prof. Arıbaş, topyekûn bir hayat ve düşünüş tarzı değişikliği gerektiğini belirtti. Her alanda engelleri kaldırmak için farklı kesimlere önemli sorumluluklar düştüğünü kaydeden Arıbaş, “Bireyle başlayan dönüşüm hareketi topluma ve kurumlara sirayet etmeli. Ülkemizde bu konularda iyi işler üretiliyor. Özellikle 2000’li yıllarla birlikte engellerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmaların ivmesi önemli biçimde arttı. Kazanılan ivmenin daha artması gerekiyor” dedi.

ASÜ, 2023 YILINDA 23 BAYRAK ÖDÜLÜYLE TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU

YÖK’ün, 2018 yılından bu yana üniversiteleri farklı renkteki bayraklarla ödüllendirdiğini ve alınan bayrak sayısına göre sıraladığını dile getiren Arıbaş, Turuncu Bayrağın “Mekânda Erişilebilirliği,” Yeşil Bayrağın “Eğitimde Erişilebilirliği,” Mavi Bayrağın ise “Sosyokültürel Faaliyetlerde Erişilebilirliği” temsil ettiğini belirtti. Arıbaş, bayrak ödüllerine dair şu bilgileri paylaştı: “ASÜ, ilk olarak 2018 yılında kampüsün bütünü için Turuncu Bayrak ödülü aldı. 2020 yılında iki Turuncu, bir de Yeşil Bayrak ödülü alındı. 2021 yılında yedi Turuncu ve iki Yeşil Bayrak ödülü alan ASÜ, Türkiye ikincisi oldu. 2022 yılında ise 15 Turuncu, beş Yeşil ve dokuz Mavi olmak üzere toplam 29 bayrak ödülü ve 4 program nişanı alan ASÜ, 114 üniversite arasında Türkiye birincisi oldu. Fen Bilgisi Öğretmenliği, Müzik Öğretmenliği ve Türkçe Öğretmenliği Bölümleri görme engellilerin; Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü ise bedensel engellilerin erişimlerine ilişkin düzenlemeleriyle “Engelsiz Program Nişanı” alma başarısı gösterdi. 2023 yılında ise dokuzar Turuncu ve Mavi, beş Yeşil olmak üzere 23 bayrak aldık ve 56 üniversite içinde Türkiye ikincisi olduk” dedi. 

BAKANLIKLAR VE FARKLI KURUMLAR DA ASÜ’YE ÖDÜLLER VERDİ

2022 yılında ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen “Verimlilik Proje Ödülleri” kapsamında, “Engelsiz Bilgiye Bağımsız Erişim” isimli engelsiz kütüphane çalışmasıyla “Başarı Belgesi” almaya hak kazandık. ASÜ, bu çalışmasıyla, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu tarafından da “Engelsiz Bilişim Eğitim Ödülüne” layık görüldü. Yine 2022 yılında ASÜ Rektörlük Binası, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen “Erişilebilirlik Uygulamaları” kapsamında, engelsiz çalışmaları simgeleyen yeni logonun yer aldığı “Erişilebilirlik Bayrağı” ödülüne layık görüldü. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 BU YIL ÖDÜL ALAN BİRİMLERE BAYRAK VE BELGELERİ TAKDİM EDİLDİ

Yapılan konuşmaların ardından ASÜ Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Araştırma Görevlisi Cahit Şahin’in modere ettiği “Engel Başarıya Engel midir?” başlıklı panel icra edildi. Panelde, Müzisyen ve Sinema Sanatçısı Ersin Çimen ile Uzman Doktor Sema Karaoğlu katılımcılara hitap etti. Etkinlik, mini konser ve 2023 yılında ASÜ’ye verilen “Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülleri” teslim töreniyle sürdü. *ASÜ BASIN

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!