ABAYLAR
Aksaray
04 Aralık, 2023, Pazartesi
 • DOLAR
  28.92
 • EURO
  31.48
 • ALTIN
  1942.6
 • BIST
  8026.27
 • BTC
  41433.45$

Sanayi işletmeleri yıllık işletme cetvellerini ilgili kuruma gönderecek

Sanayi işletmeleri yıllık işletme cetvellerini ilgili kuruma gönderecek

Sanayi ve Ticaret Müdürü Refik Tezcan yaptığı basın açıklamasında konuya dair şu bilgiler verildi : “Sanayi Sicil Belgesi olan işletmeler, 02 Mayıs 2023 tarihi saat 23:59’a kadar Yıllık İşletme Cetvellerini https://sanayisicil.sanayi.gov.tr adresinden elektronik ortamda girmeleri gerekmektedir. Zorunlu hallerde taahhütlü posta, kargo, faks ve elden İl Müdürlüğüne iletilmek suretiyle de Yıllık İşletme Cetvelleri verilebilir. Yoğunluk yaşanmaması adına son günlere bırakılamaması önem arz etmektedir. Sistem 7 gün 24 saat açık olduğundan mesai saatleri dışında ve hafta sonları da girişler yapılabilir. 2022 yılı için Yıllık İşletme Cetvellerini vermeyen firmalara İdari Para Cezası uygulanacağından; İşletmelerimizin mağdur olmaması için kanun maddeleri hakkında bilgi sahibi olunması ve ilgililerin / yetkililerin bu doğrultuda işlemleri yürütmesi önem arz etmektedir.

İl Müdürlüğü olarak konuya ilişkin diğer birkaç önemli husus ise;

Sanayi Sicil Belgesinin geçerliliğinin devam etmesi için “Belge Tarihi” (belgenin sol üst köşesinde yer alan tarih) itibarı ile her 2 yılda bir vize işlemi uygulanması gerekir.

Aksaray Sanayi Sitesinin inşaatının tamamlanması ile buraya taşınan firmalarımızın 1 ay içerisinde Adres Değişikliğini gerçekleştirmeleri, aksi taktirde yine İdari Para Cezasına maruz kalacakları önemle arz olunur (OSB ve diğer münferit alandaki adres değişikleri dahil).

Unvan Değişikliği ve Üretim Bilgisi Değişiklikleri de yine 1 ay içerisinde gerçekleştirilmesi İdari Para Cezasına maruz kalmamak adına zorunludur.

Üretim faaliyetinde bulunan/bulunacak olan firmaların üretime başladıktan itibaren 2 ay içerisinde Sanayi Sicil Belgesi alması zorunludur. Aksi durum İdari Para Cezası doğurmaktadır. Sanayi Sicil kapsamında tüm aykırılıklara 2023 yılı için uygulanacak İdari Para Cezası miktarı 5.252,00 TL’dir.

Sanayi Sicil Belgesi olan işletmeler, elektrik indirimi, KDV istisnası başta olmak üzere birçok destekten yararlanmaktadır.

-Kısaca, 1) Üretici olup Sanayi Sicil Belgesi olmayan, 2) Sanayi Sicil Belgesi olan firmalarımızın aşağıdaki iletişim kanalları vasıtasıyla İl Müdürlüğümüzle iletişime geçerek bilgi almaları yükümlülükler ve avantajlar noktasında kendilerine kolaylık ve destek sağlayacaktır.”

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!