ABAYLAR
Aksaray
21 Şubat, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

Teknolojinin yol açtığı boyun ağrısına dikkat

Teknolojinin yol açtığı boyun ağrısına dikkat

Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahisi Uzmanları, son zamanlarda yaşanan boyun ağrılarının genellikle teknoloji kaynaklı olduğunu belirterek, akıllı telefon ve diğer elde taşınan cihazların yaygın kullanılması ve masaüstü bilgisayarlar veya dizüstü bilgisayar kullanırken uzun süreli oturmanın da yanlış duruş ve boyun ağrısına neden olduğunu söyledi.
Bugünün dijital çağında teknoloji, hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldi. İnsanlar akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve sanal gerçeklik gözlükleri gibi çeşitli cihazlarla sürekli etkileşim halinde. Ancak teknolojinin sunduğu bu kolaylık ve bağlantı, bir dezavantaja sahip. Uzmanlar, teknolojinin yol açtığı bu dezavantajları değerlendirdi.
Son zamanlarda yaşanan boyun ağrılarının, genellikle teknoloji kaynaklı olduğuna dikkat çeken Uzmanlar, ''Akıllı telefonlar ve diğer elde taşınan cihazların yaygın kullanımıyla, insanlar gün boyunca ekranlara bakarak saatler geçiriyorlar; bu da "Metin Boyun" olarak adlandırılan bir pozisyon oluşturuyor. Bu doğal olmayan pozisyon, boyunda fazla gerilemeye neden olarak kas dengesizlikleri ve gerginliğe yol açmaktadır. Ayrıca, masaüstü bilgisayarlar veya dizüstü bilgisayarlar kullanırken uzun süreli oturma da yanlış duruş ve boyun ağrısına neden olabilir'' dedi.
Uzmanlar, boyun ağrısını önleyici önlemleri ise şu şekilde sıraladı:
"İyi Duruşu Koruyun: Dik oturun, omuzlarınızı rahatlatın ve cihazlarınızın göz seviyenizde olduğundan emin olun, böylece boynun üzerindeki gerilimi azaltın. Düzenli Ara Vermek: Cihaz kullanım rutininize düzenli aralar ekleyerek gerinip hareket edin, böylece boyun kasları rahatlayabilir ve toparlanabilir. Ergonomik Düzenlemeler: Boyuna baskıyı azaltmak için ayarlanabilir sandalyeler, masa ve bilgisayar monitörleri gibi ergonomik ekipmanları tercih edin ve doğal bir duruşu koruyun. Egzersiz ve Germe: Düzenli fiziksel aktiviteye katılın ve boyun germe egzersizleri yaparak destekleyici kasları güçlendirin ve esnekliği artırın. Bilinçli Cihaz Kullanımı: Duruş ve kullanım alışkanlıklarınızın farkında olun, uzun süre tek bir pozisyonda vakit geçirmekten kaçının ve elektronik cihazları kullanırken başınızı doğal bir pozisyonda tutun. Fizik Tedavi ve Masaj: Sürekli veya şiddetli boyun ağrısı yaşıyorsanız, uzmana başvurun. Fizik tedavi, masaj terapisi ve manuel terapi gibi düzenlemeler rahatlama sağlayabilir ve iyileşmeyi teşvik edebilir." Dedi. *AYHAN ÖZDEN

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!