ABAYLAR
Aksaray
21 Şubat, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

AİLECE SAĞLIKLI BESLENMENİN YOLLARI

12 Temmuz 2021, Pazartesi 10:22

Stres, yoğun çalışma programı, bütçe kısıtlamaları ve sınırlı gıda erişimine kadar birçok engel sağlıklı beslenebilmenin önüne geçebiliyor. Tüm aile fertlerini yemek konusunda ortak noktada buluşturmak bu sebeple daha da güçleşiyor. Daha sağlıklı beslenmeye çalışıyor ancak tüm aile bireylerini ortak noktada toplamada güçlük çekiyorsanız bu haftaki konumuz sizin için.

Ortak noktada buluşmak için sağlıklı beslenmede mükemmeliyetçiliği bırakmalısınız. Yemeklerin pahalı, karmaşık ve zaman alıcı veya mükemmel olması gerekmiyor. Gerçekçi olmak ailenin seçimler yapmasına yardımcı olmak hem üzerinizdeki diyet yapma baskısını ortadan kaldıracak hem de ailece sağlıklı beslenmenin yolunu bulmuş olacaksınız.

Gıdaları yasaklamayın. Tüm yiyeceklere ılımlı şekilde yaklaşmalı ama her zaman yenmemesi gerektiğini hem kendinize hem de ailenize kabul ettirmelisiniz. Meyve ve sebzeler atıştırmalık için sağlıklı bir seçenektir evet ancak doğum günü pastanızı yılda sadece bir kez yiyebilirsiniz.

Çocuklarınızın yanında kilo tartışması yapmamaya özen gösterin. Çocuklar bunu kendi gerçeklikleri gibi algılayarak besinleri iyi veya kötü olarak etiketlemeye hazırdır. Yiyeceklerin kalorisi veya karbonhidrat, protein, yağ içeriği hakkında konuşmak yerine tadı ve sağladığı yararlar hakkında konuşabilirsiniz.

Ailece haftalık menüler planlayabilir, alışverişe birlikte gidebilirsiniz. Hazırlanan yiyecekler hakkında söz sahibi olmak aileyi olayın içinde tutacaktır. Aynı şekilde yemek hazırlanırken görev dağılımı yapabilirsiniz. Ailenin aynı sofrada birlikte yemek yemesi duygusal bağları kuvvetlendirmektedir. Araştırmalar ailece oturulan sofralarda fastfood tüketiminin daha az olduğunu göstermektedir.

Yemeğin sunumuna özen göstermek aile fertlerinin iştahını artırmak için etkili bir yöntem olabilir. Özellikle çocukların tabağını renklendirmek, şekillendirmek sevmedikleri sebzeleri bile yemeye teşvik edecektir. İçeceklerinizi kendiniz hazırlayarak hem daha güvenilir hem de daha sağlıklı sofralar oluşturabilirsiniz.

Ailece sağlıklı beslenmenin birçok olumlu faydası vardır. Deneme yanılma yolu ile sizin için en doğru yöntemi bulabilirsiniz. Kısıtlamadan baskı kurmadan ve fark ettirmeden ailenizde sağlıklı beslenmeyi sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.