ABAYLAR
Aksaray
21 Şubat, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

Aksaray’a vardın mı? Ortaköy’ü gördün mü?

26 Aralık 2022, Pazartesi 10:25

11.000 yıllık medeniyetin beşiği Aksaray,1933 yılında kaybettiği Vilayetliği, 1989 yılında merhum Turgut Özal ve Ankara B. Şehir Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy, milletvekili Raşit Daldal sayesinde aldı.

Ticaret, Tarım -Hayvancılık ve Üretim olarak Niğde-Nevşehir ve Kırşehir’den daha büyük olan Aksaray; ne yazık ki, devlet yatırımlarından hak ettiği payı alamadı.

Organize Sanayideki üretimini Mersin Limanına götürmek için 80 Km.lik demiryoluna (Kara Tren) bir türlü kavuşamayan Aksaray. Birde duymuş ki, aynı tarihte vilayet olan Karaman’da Yüksek Hızlı Tren seferleri başlamış.

Aksaray bir türkü tutturmuş,

Kara tren gelmez mi ola?

Düdüğünü çalmaz mı ola?

Ankara -Niğde otoyolu 2 yıl önce hizmete girmiş. Otoyolun açılışında, Aksaray’lı bir vatandaş Ulaştırma ve Altyapı Bakanı İsmail Karaismailoğlu’na sormuş;

Sayın Bakanım Aksaray Hızlı Treni ne oldu?

Bakan,“size hızlı tren getirsek, bu seferde uzaya yol istersiniz” demiş.

1957 yılında ilçe olan Üvey Evlat Ortaköy.

Aksaray-Ortaköy Duble Yolu yapılmaya yaklaşık 10 yıl önce başlamış.

Altyapısı bitmiş. Lakin üst yapısı  bir türlü bitmemiş. Yarım bırakılmış. Yarım kalan yolda, Maddi hasarlı ve ölümlü trafik kazaları devam ediyormuş?

Yetkililer basına açıklama yapıyormuş. Haydi Hayırlı Olsun, Ortaköy yolunun ihalesi yapıldı, İnşaat başlıyormuş? yol bitecekmiş de, lakin hiç bir çalışma yokmuş?

Aksaray’a varırsan, Ortaköy’ü görürsen bunları sor emi?

TİCARET ODASI

19 Kasımda  yapılan Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO.) seçimleri kıran kırana bir mücadeleye sahne oldu.

13 üye Ahmet Koçaş (Kırmızı Liste)13 üye Fatih Batı (Mavi Liste)3 üye Ahmet Kulak (Beyaz Liste)kazandı. 3 üyenin oyları eşit olduğundan İlçe Seçim Kurulunda Hakim tarafından kura çekildi. Kurada Kırmızılı Listeden Rafet Altınpınar kazanarak kırmızı liste 14 üyeyi çıkarmış oldu. Ahmet Kulak 3 üye ile Ahmet Koçaş’a katılarak 17 üye ile Ahmet Koçaş Başkan olarak göreve başladı.

Kazananda kaybedende Aksaray için çalıştı ve çalışacaktı. Her ikisine de hayırlı olsun.

PROMOSYON

Aksaray Sağlık Müdürlüğüne bağlı çalışan Sağlık-Sen çalışanları Ziraat Bankası ile yapılan pazarlıklardan sonra,3 yıl için üyelerine 29.000 lira promosyon dağıtacağını açıkladı.

Aynı kurumun Ziraat Bankasından emekli maaşı alanlara 750 Promosyon verildi.

Maaşını başka bankaya taşıyanlar 7.000 aldı.

Sağlıkta Çalışana 29.000

Sağlıktan Emekliye 7.000

ADALETİN BUMU DÜNYA?

Sağlıklı ve mutlu kalın.