ABAYLAR
Aksaray
22 Şubat, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

Annelerimizin günü

15 Mayıs 2019, Çarşamba 09:39

Her gün annelerin günü , ama bugün annelerin sevgiyle ödüllenme günüdür.

Hayat yolundaki dikenlerden kurtulmanın en kestirme yolu anne sözünden ayrılmamakla mümkündür. Ana her zorluğa dayanan bir ağaç gibidir. Ömrünü kaybolmuş fırsatlara feda eder. Güçleri başarmak anneliğin faziletidir. Cehalet bir bataklıktır, hiç bir anne çocuğunun bataklık çamuruna saplanmasını istemez, mutlulukları için son gücünü kullanır, yorulmaz, herşeyi yoktan var etmek için didinir durur. Dertli ve dermansız olsalarda çocuğuna kuvvetli ve neşeli gibi görünmenin yalanı ile yaşar, bu yalan sevgi ve şefkatten başka nedir. Şefkat sadece annelerden gelir. Evlatların değeri, bu şefkat ne derece layık olmaları ile ölçülür. Ananın sevgisi yakmayan fakat ısıtan bir ateştir.

Annenin kalbi çocuğunun başındaki saçları ağırmışolsa, onu yardıma ve şefkate muhtaç bir çocuk halinde gelmenin heyecanıyla çarpar. Anne sevgisine ulaşabilir. Anne madi ve manevi varlıkların en kıymetlisidir.

Analar bugünkü evlatlarına vereceği terbiye eski devirdeki gibi basit değildir.

Ben anneyim... ben sabır ve tahammülüm. Ben hem yumuşak ve en sertim. Cesur olmayı nasıl öğrettiysem ben korkuyuda ben sana öğretirim. Seni ilk öpen ve ilk döven benim, sevmeyi, şefkati, dostluk ve düşmanlık duygularının hepsini ben öğrettim. Ben iyilik denizinde yüzmenide öğrettim.

Ben, anneyim. Saygının sütunuyum. Gönlünde yer etmeyi istiyorum. Hakkımın ödenmesini istiyorum. Unutulmaktan korkuyorum. Ben anneyim son nefesimde sütüm ve hakkım helal olsun yavrum derim.

Kalbin dünya sevgisinden temizlenip aç ve susuz olsun, tatsız bir amele gibi ol. Dünya çalışma yeridir. Burada çalışırsan ahirette güzel bir ücret alırsın. Ben benim için gönlü mahzun olanların yanındayım.

Bütün annelerin bu özel günlerini kutluyorum. Bir anne olarak her yıl beni rahatsız eden bu özel günün güzelliğini bulandıran şu hediye alma meselesi yine değineceğim. Maddeye değil nanaya değer verip bir güzel sözün bir öpücüğün değerini hangi hediye karşılar. Bir kucaklamak dünyaya değmez mi? Yapamadığınız şeyler için üzülmeyin. Her gün anneler günüdür.

ANALAR

Dünyaya getirir, besler, büyütür,

Kadrini bilmezsek ağlar analar.

Kundak yapar, beşik sallar avutur,

Yanık sesle ninni söyler analar.

Her kim anasının gönlün hoş eyler,

Mevlâm onu bir günahsız kuş eyler,

Anneyi üzeni işte taş eyler,

Yavrusuna duâ eyler analar.

Sevgi güneşiydi sanki gözlerin,

Senin her hâlini özledim anne!

Gittin gideli hep boş kaldı yerin,

Gonca güllerini özledim anne!

Yerde seni, gökte seni ararım,

Gece yıldızlardan seni sorarım,

Boynum büküp saçlarımı tararım,

Pamuk ellerini özledim anne!

Şefkatinle kenetlensin düşlerim,

Sevgiyle silinsin şu gözyaşlarım,

Bahara dönüşsün kara kışlarım,

Tatlı dillerini özledim anne!

Her zorluğu her engeli aşardım,

Senin varlığınla daim yaşardım,

Sabah akşam kucağına koşardım,

Sıcak kollarını özledim anne!