ABAYLAR
Aksaray
21 Şubat, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

ANNELERİN GÜNÜ

06 Mayıs 2021, Perşembe 11:03

Anne sevgi ve şefkatin kahramanıdır. Anne her yolun başı ve sonudur. Analar kuvvetlidir. Annenin kalbi çocuğunun okuludur. Anasız ev ıssız geceye benzer. Anne hak nurudur, sanki yaratandır, yaratılmış değil, anne bir bağ, yaslanacağın bir dağdır. Anne toplumun özüdür.

Evlatlarımızda arkamızda bırakacağımız eserlerimizdir. Bir gün bir yıl değil beşikten mezara kadar birlikteyiz. Annelerin evlatları büyümez, doğduğu günkü gibi tazeliğini korur. Sevgi eksikliği olmaz. Her anne bırakacağı eserinin, vatana, milletine, bayrağına, çevresine saygılı ve sevecen olmasını ister. Toprağa ektiğimiz güzel düşüncelerimizin meyvesini vermesi en büyük isteğimizdir.

Canımızın mumu ateşsizdir, aydınlık vermez. Ölçüsüz olursak bir şey elde edemeyiz. Bilim ve sanat en üstün tek başına çalışan kişiler tarafından elde edilmiştir. Bir işe başlamak için  en uygun zamanı bekleyen, hiç başlamayabilir, şimdi başla. Arkamda bırakacağım eserimde irade ve doğruluk gücü varsa mutlu ve talihliyiz. Elindeki halatları çöz güvenli limanlardan uzaklara yelken aç ve rüzgârı yakala, araştır, düşle, keşfet ve seni dünyaya getirene gülümse. Gülümsediğinde güzelleşmeyen hiç bir yüz görmedim. Hayata karşı mutsuz olma.

Hz. Mevlana hakikate her düşman insanın ilacıdır. Her dert çare olanaklarıyla birlikte doğar mutsuzluk davetsiz misafirdir “ diyor. Dertlerini göz yaşlarında boğmak isteyenlere, dertlerin yüzme bilmediğini söyle. İnsan yaşamında daima iyiye, doğruya ve güzele dayalı olmalıdır. Kötülükten öten kuzguna kimse bülbül demez. Dalın ucuna gitmekten korkma, meyve oradadır. Büyük adam büyüklüğünü küçük adam davranışıyla gösterir. Dostumuzda düşmanımızda kendimimiz. Ya nefsimizin kölesiyiz, yada efendisiyiz. Öpülecek el sadece kendi elimizdir. Cıvık çamurla duvara sıvanmadığı gibi cıvık kişilerden de iyilik beklenmez. Şans bukalemun gibidir. Biraz zaman tanırsan her şey mutlaka değişecektir. Kendi kelimesi olmayan kendi cümlesi olmaz. Sessizlik yüzlerce yeminden daha inandırıcı olur. Onunu için kendini iyiliğe ayarla yavrum. Haram olan şeylere el uzatma, temiz ol. Temizlik duanın anahtarıdır. Her büyük değişim küçük adımlarla başlar. Herşeyi dert edinme, ne bu dertler kalıcı nede bu ömür. Saygıda kendini unutma. Zamanların büyük bir kısmını para kazanmakla va saklanmakla geçiren insanlar, sonunda istediklerinin satın alınmayacak şeyler olduğunu anlar. Bu gibi insanlardan daha akıllı ol. İyi çalışan, sık gülen ve çok seven başarıyı elde eder. Gül dikenin elinde, gönül kuşun yılanın elinde olmasın, bir hayıra vesile olan o hayırı yapmış gibidir. Nefis duygusu olmasa evlat sahibi olunmuz. Anne Allah’ın yeryüzündeki timsalidir. Allah anneyi insan yaratmak için vasıta eder. Evlatlar arkamızda bıraktığımız eserlermizdir. Yaptıkları güzel işlerde onların  “ kendilerini yetiştirenlere “ yaptıkları dualarla huzur içinde uyuyayım. Her eser çok kıymetlidir. Tekrarı yoktur.

Bütün annelerin bu güzel günlerini kutluyorum. Hayırlı evlatlar diliyorum.