ABAYLAR
Aksaray
22 Şubat, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

Bereketle gel 2022 yılı

30 Aralık 2021, Perşembe 09:23

Hayatımızdan bir 365 sayfa daha yok oldu. 2021 yılı insanlara yararlı olmadığı için üzülerek ayrıldı. Yaşanılan acılar, yokluklar, ölümler benim suçum değildi diye dert yandı. 2021 yılı tarihe kötü anılarla geçmek istemediğini söyledi. Kor gibi yanan çölde kör gibi gezerek 365 günümü tamamladım dedi.

Hayat bir kapıyı , daha büyük bir kapı açmadan kapatmaz. Zamanı durduramayız, her an akmaya devam eder. Bu dünyada olan hiç bir şey nedensiz değildir. Yaşadığımız her an bize birşeyler öğretir. Kucağımızı 2022 yılına açtık. Sevinerek karşılıyor, uğur huzur getirmesi için dua ediyoruz. Fakat 2022 yılı da üzüntü ile geldiğini belirtiyor. Omuzlarında sevinç yükü değil azap yükü olduğunu söylüyor. Yoklukla, pahalılıkla, hastalıklarla, susuzlukla, ölümlerle nasıl baş edeceğini, insanlara yararlı olamayacağını düşünerek takvim yapraklarında yerini alıyor. İçinde yanan ateşi nasıl besleyeceğini düşünerek geliyor. O ateş sönmeden kimseye yararlı olamayacağını düşünerek Allah’tan yardım istiyor. Sorgulanamayan bir hayatın yaşamaya değmediğini bilerek geliyor. İnsanlarında yeni bir yıla girmenin sevinci içinde olmadıklarını görerek geliyor.

En mukaddes savaş insanın kendisine galip gelmesidir.  2022 yılına nasıl yardımcı olabiliriz, yükünü nasıl hafifletebiliriz diye düşünmek bizlerin görevidir. Yokluğa iktisatla, yardımlaşmayla, hastalıkları kurallara uyup korunmayla, ölümleri sabırla yenmeye çalışarak içinde olduğumuz yılı mutlu edeceğiz. Sevinç bayrağımızın gölgesinden ayrılmayacağız. Kendimize arif olursak rabbimize de arif oluruz. İmanımızın iki türlü olduğunu bir unutmayacağız. Hayatı çok hızlı koşmayarak nereden geldiğimizi, nereye gittiğimizi bilerek  yaşayacağız. Hayatın bir yarış değil her saniyesinin tadının çıkarılması gerek güzel bir yolculuk olduğunu  unutmayacağız.

Kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanarak çıkmamıştır. Yaşadığımız sürece zorlukları kolaya çevirmeye çalışacağız. Koca güneşi örtmeye bir bulut yetebilir. Ama insanlara yağmur olarak döner. Su ihtiyacımızı gidererek bereket getirir. Cefa içinde geçip giden ömürlere merhamet huzur getirir. Sıkıntıda olan kulları sevindir 2022 yılı.

Yaşam şartları o kadar zorlaştı ki kimsede istekle yeni yılı karşılama hevesi kalmadı. Maddi durumu iyi olanlar yeni gelen yılı beş yıldızlı otellerde ve restoranlarda eğlenerek kutlarken , yoksullarda televizyon kanallarınca reklamı yapılan yiyecekleri seyrederek yetinecekler. Fakirlik zamanla giderilebilir. Ruh fakirliği mezara kadar sürer. Tatlı şeyler sonu iyi biten acılardır. Dünkü acılar gelecek günlerimizin sevinç kaynağı olsun. Karanlık geceden sonra şafak söker güneş doğar.

Yaşantılarımıza Allah Halil İbrahim bereketi versin. 2022 yılı da güzelliklerle geçsin. Halkımın kalbine nur yağsın. Darda kalmışlara yardım eyle Allah’ım. Azığımız güzel ahlak olsun.

Vatanımıza, dostlarımıza, sevdiklerimize 2022 yılı uğur ve huzur getirsin. Topraklarımıza düşman eli değmesin.

Sevgilerimle.