ABAYLAR
Aksaray
21 Şubat, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN UYDURMALARA İHTİYACI YOK!

19 Mart 2019, Salı 08:53

Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıl dönümü. Yine bugünlerde halen alakasız olay ya da fotoğrafları gerçekmiş gibi paylaşanlar var.

Hemen aşağıda gördüğünüz fotoğraf Çanakkale Zaferi’nin yaşandığı günlerde Türkleri göstermiyor. Ermeni bir fotoğrafçının çektiği bu karede yer alanlar da yine Ermeni vatandaşlarımızdır. O kadar gerçek fotoğraf varken bula bula bunu mu buluyorlar paylaşmak için. Bu alakasız fotoğraflara mı sarılıyorlar zaferi anlatmak için.

Zaten yapılan araştırmalara göre dünya genelinde tarihini, geçişini bilmeyen ve bundan adeta gurur duyan şuursuzlar var. Bunlardan bir kısmı da bizden insanlar. Evet üzülerek söylüyorum ki Türk olmaktan, Müslüman olmaktan hicap duyan az da olsa şuursuzlar var. Tek çürük elma koca kasayı nasıl mahvederse ait olduğu dinden, milletten utananlar da zamanla temiz beyinleri kirletebilir. Bir Müslümanın yaptığı yanlışı gösterip “bak sizin dininiz işte şöyle kötüdür” diyerek yanlış bir genelleme ile feci bir tablo çizebilir. Ya da tarihimizdeki zaferi bile az önce bahsettiğim yanlış belge veya fotoğraflarla izah edenleri fırsat bulmuşçasına teşhir edebilir. Her zaman dediğim gibi gerçeklerin alakasız abartıya ihtiyacı yoktur. Bakınız daha dün Yeni Zelanda’da büyük bir acı yaşadık. Bu acıya sebep olan katil bir Hristiyan. Hem de haçlı ruhuyla hareket eden bir Hristiyan. Şimdi bir kalkıp tüm dindaşlarını aynı kefeye mi koyuyoruz? Ama birçok insan Müslümanlardan bazılarının yaptıkları katliamdan dolayı tüm Müslümanları terörist ilan edebiliyor.

Onlar zaten böyle düşünüyorlar ve ellerine geçen fırsatları değerlendiriyorlar. Aslında fırsat da değil bu. Adeta karalamak için kendilerince taktik. Pireyi deve etmek de denilebilir.

Tarihteki hadiseler de bazen bu karalamaların esiri olabiliyor. Herkesin bildiği bir hadiseye farklı bakabilmek normal ama zaferi küçültmek, yok saymak mümkün değil. Bunun için de bazıları alakasız fotoğrafları paylaşanları görünce “hah, gördünüz mü? Paylaştığınız belgeler/fotoğraflar sahteymiş” diye göbek atıyorlar. Bir yerde “aman salla gitsin bu tipleri” denilebilir. Ama ben de sıklıkla tekrar ettiğim gibi diyorum ki alakasız bilgi/belge/fotoğraftan uzak duralım. Dikkatli olalım. Sağlam kaynaklarla tezlerimizi ortaya koyalım. Bakınız dünyada yanlış bir bilgi var. Bu bilgiye göre Türkler Ermeniler’i soykırıma tabi tuttu. Biz biliyoruz ki böyle bir şey yok. Ama dünyaya izah edemiyoruz. Çünkü bizden daha önce anlatmaya başlayanlar yanlış, taraflı anlattılar. Filmle, müzikle, romanla vs ile anlattılar. Yani ilmî kitabı, belgeseli tercih etmeyen insanoğlunun hoşuna gidecek şekilde yaptılar anlatma işini. Adeta kandırdılar dünyayı. İşte böyle insanların olduğu bir ortamda Çanakkale gibi muhteşem bir zafere gölge düşürmek isteyenlere fırsat vermemek için dikkatli olmak gerekir. Kısacası Çanakkale Zaferi’nin uydurmalara ihtiyacı asla yoktur!