ABAYLAR
Aksaray
04 Mart, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

DOĞUMDAN NE KADAR SÜRE SONRA DİYET YAPILMALIDIR ?

06 Mart 2019, Çarşamba 09:39

Gebelik döneminde beden kitle indeksi normal olan bireylerde yaklaşık olarak 9-14 kg kilo artışı beklenmektedir. İlk 6 ay anne sütü bebek açısından büyük bir öneme sahiptir.Bu nedenle alınan bu kiloların doğum sonrasıverilebilmesi için bebeğin en az 4 aylık olmasıbeklenmelidir. Annenin sütünün azalmaması için düşük kalorili veya şok diyet uygulamalarından kaçınılmalıdır.Emziren annelerin diyetlerine, emzirme dönemi süresince günlük enerji ihtiyacına ek olarak en az 500 kalori ilave edilmelidir. Çok kilolu veya obez sınıfında olan anneler doktorlarına danışma koşulu ile diyete 2 ay önce başlayabilmektedir. İdeal kilosuna yakın olan anneler ise emzirerek de doğal bir şekilde kilo verebileceğinden dolayı hemen diyete başlamamalıdır. Çünkü emziren annelerin metabolizmaları süt üretebilmek için hızlı çalışmakta ve emziren bir anne günde yaklaşık 500-600 kalori harcamaktadır.

      İlk 4 ay diyet yapmadan sadece egzersizle de kilo verimi sağlanabilmektedir. Egzersize başlamak için ise La LecheLeague International, normal doğum yapan annelerin en az 6 hafta sonra, sezeryan ile doğum yapan annelerin ise en az 6-8 haftadan sonra doktor kontrolü altında başlayabileceğini belirtmektedir. Anne sütünün %80 ’den fazlası sudan oluştuğundan dolayı süt miktarının azalmaması için günlük 3 litre su tüketilmesi gerekmektedir.Ayrıca anne sütünü arttırmak için yüksek kalorili besinler tüketmek yerine sıvı tüketimiarttırılmalı ve sağlıklı atıştırmalıklar tüketilmelidir. Sağlıklı ara öğün alternatifi olarak ise şekersiz incir uyutması tercih edilebilir.

ŞEKERSİZ İNCİR UYUTMASI (SÜT ARTTIRICI)

3 Porsiyon

- 5 Adet kuru incir

- 200 ml süt

- 100 ml su

Bütün malzemeler blenderize edilerek180 °C’ de 10 dakika ısıtılıp kapatılmış fırında, gıdaların besin değerlerini yitirmemesi için fermentasyon yöntemi ile 30 dakika beklettikten sonra servis edilir.