ABAYLAR
Aksaray
19 Temmuz, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.02
 • EURO
  35.01
 • ALTIN
  2419.0
 • BIST
  9618.83
 • BTC
  69294.62$

GENÇ İŞÇİ

09 Temmuz 2024, Salı 01:53

Çalışma hayatında sıklıkla gördüğümüz genç işçiler son yıllarda mesleki eğitimin ön plana çıkması, teşvik edilmesi ile birçok işyerinde çalışmaya başlamıştır.

Genç işçiler kendi arasında iki gruba ayrılmaktadır. 14 yaş altındakiler çocuk işçi, 15 yaşını doldurmuş olanlara genç işçidir. Çocuk işçiler 14 yaşını doldurmuş ve 15 yaşını doldurmamış olanlardır. Çocuk işçiler hafif işlerde çalıştırılabilirler. Buna örnek olarak kültür ve sanat işlerini gösterebiliriz. Çocuk işçilerde her çalışma için veli veya vasisinden ayrı ayrı izin almak suretiyle çalıştırılabilirler.

Genç işçiler 15 yaşını doldurmuş 18 yaşını doldurmamış olan işçilerdir. Genç işçilerde kendi arasında 15 yaşını doldurmuş 16 yaşını doldurmamış ve 16 yaşını doldurmuş 18 yaşını doldurmamış olarak ikiye ayrılır. Bu iki gruba dâhil olan genç işçilerin çalıştırılabilecekleri işlerde farklılık göstermektedir.

Genç işçiler esnaf ve sanatkârların yanında satış personeli vs. veya büro işlerinde, tehlikeli olmayan işlerde çalıştırılabilir. Yanıcı parlayıcı maddeler ile alkol vb. maddelerle ilgili işyerlerinde, tehlikeli sınıflarda yer alan işyerlerinde çalıştırılamazlar. Ayrıca kültür ve sanat işleri haricinde 15 yaşını doldurmamış çocuklar çalıştırılamazlar.

 Genç işçilerin hafta tatili en az iki gün olmalıdır. Ulusal ve dini bayram tatillerinde çalıştırılamazlar. Genç işçilerin yıllık izinleri en az 20 gün kullandırılır ve izinler en fazla onar günlük olmak üzere iki parça kullandırılabilir.

Gençlerin çalışma hayatındaki yeri mesleki ve teknik eğitimle önem kazanmıştır. Orta öğretime devam eden ve mesleki eğitim gören genç işçilerin topluma kazandırılması için tüm kurum ve kuruluşların, işverenlerin mesleki eğitime katkı sağlamaları genç işçilerin istihdamına ve çalışma hayatına olumlu yansımaları olacaktır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.