ABAYLAR
Aksaray
22 Şubat, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

GÜN 14 ŞUBAT OLURSA

14 Şubat 2019, Perşembe 08:57

Bugün güllerin karanfillerin çeşitli hediyelerin dağıtıldığı bir bayramdır. Çünkü nur olup içimize doluyor.

Sevgi Allah’ın güzel sıfatlarındandır. İnsan kul olarak nasibini alır. Sevgi kısıldı mı Allah kanaat ihsan eder. Sevgi insanı birliğe egoizm yalnızlığa götürür. Sevgi büyük bir üstattır. Deniz suya benzer ne kadar fazla içersen o kadar fazla susarsın. Sevgi olgun insanlar için bir komedi, enayiler için bir dramdır. Çorbanın da sevginin de ilk kaşığı tatlıdır. Hakiki sevgi herkesin bahsettiği fakat pek az kimsenin gördüğü hayaletlere benzer. Sevgililer bir bebektir, onları uyutmak için okşamalı ve sallamalıdır.

Sevgi ateşe benzer evvele parlar, sonra kor, nihayet köz olur söner ve hatta külleri kalır. Sevgi ile duran gizlenmez. Sevgi dans gibidir, tek başına yapılırsa komik olur. Sevgi kainatın mimarıdır. Yalnız bir türlü olur ama birbirinden farklı yüz nüshası vardır. Gerçek sevgi tıpkı cinler. Periler gibidir, bahsini herkes eder ama, gözüyle görmüş olan pek azdır. Sevgiye inanmak en güzel aldanıştır. Sevgi gönüldedir. Gönülden gönüle gezer. Sevgiye köle olan halka sultan olur. Gönlün gıdası irfandır, irfan idrak şekeri ile beslenir. Sevgide hayat bulana kulluktan başka her şey küfürdür. Hiçbir şeye aldırmayan sevgidir, akıl değil. Sevgi değirmen taşının altına girmiş gibi sıkıntılara uğrar sabreder. Sevginin gözü daima kördür. Sevgi büyük bir üstattır. Dünyanın en tatlı mutluluğu ile en derin eleminden meydana gelmiştir. Sevgi hiç görmediğini istemektir, edebi olana yakın olmaktır. Sevgi sıla özlemidir. Bir insana dinlediğini hissettirmek sevginin en güzel ifadesidir. Sevgi yağmur damlasının denize düşmesi ve denizde kaybolmasıdır. Sevginin  şarabı gözden içilir.

Herkesin aşkı kendinden doğar, kendinde kalır. Sevgi bir ateştir, doğduğu yeri yakar. İçimizdeki sevgiyi nereye dökeceğimizi, sevginin suyunu nereye akıtacağımızı bilmeliyiz.

Sevgi kısa süreli bir heyecan değildir. Bütün zamana yayılmış olan sürekli bir duygudur, ara verilmez. Sevgi tek taraflıdır, karşılık beklenmez. Sevginin baharı kışı vardır, baharda doğup kışın ölmez . Aşığa gündüzde sevgilidir gecede. Kimin sevgisi yoksa kanatsız bir kuşa benzer. Sevgi cana can, kalbe maden olmalı. Kalbimizde gören göz, canımızda yanan köz, dilimizde söylenen söz olmalı.

“Seviyorum seni

Ekmeği tuza banıp gibi,

Geceleyin ateşler içinde uyanarak

Ağzımı musluğa dayayıp su içer gibi”

Bol sevgili yaşam diliyorum, bu yazımı okuyan dostlarıma