ABAYLAR
Aksaray
04 Mart, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

GÜNE BAŞLARKEN 1 BARDAK LİMONLU SU

07 Kasım 2023, Salı 09:12

Diyet konusu açıldığında şüphesiz ilk akla gelen limonlu sulardır. Diyete başlamaya karar verdiğimiz günlere genelde bir bardak limonlu sular ile başlarız. veya çok kaçırdığımız, tatlı yediğimiz öğünlerden sonra vicdan rahatlatmak için kocaman bir bardak limonlu su içeriz. Peki gerçekten limonlu su içmek zayıflatır mı?

Bu soruya cevabım hiç şüphesiz hayır olacak. Hiçbir besin tek başına zayıflatma özelliğine sahip olmadığı gibi limonun da zayıflatma veya yağ yakma özelliği yoktur. Ancak limonlu suların diyet listelerinde sıkça yer aldığını görebilirsiniz. Bunun nedeni limonun çeşitli faydalarından yararlanabilmek ve kilo verme sürecini destekleyebilmektir.

Gelin birlikte limonlu suyun faydalarına bakalım:

Düzenli tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olur.

İçerdiği C vitamini ile bağışıklığı destekler. Soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarında tedaviye ek olarak kullanılabilir.

Limon suyu içerdiği sitrat nedeniyle böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Böbrek sağlığını destekler.

Demir emilimini artırarak aneminin önlenmesine yardımcı olur.

Kolajen sentezini desteklediği için cilt sağlığına faydalıdır.

Vücuttan toksinlerin ve ödemin atılmasına yardımcı olur.

Sindirim sisteminin düzeltilmesine yardımcı olur.

Karaciğer fonksiyonlarının çalışması için destek verir.

Su tüketimini kolaylaştırır.

Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde rol oynar.

         Sağlıklı yaşam ve ideal kilonun korunmasında yemeklerin yanında ve gün içinde tüketilen içeceklere de dikkat edilmesi gerekir. Bir bardak(200 ml) kola ortalama 80 kcal ve 1 bardak (200 ml) meyve suyu ortalama 110 kcal kadardır. Bunların yanında suyunuza veya maden suyuna ekleyeceğiniz limon 8 kcal kadardır. Gazlı ve şekerli içecekler yerine limonlu su tüketmek ekstra kalori alımının önüne geçecektir.

Limon suyunun kalorisi yok denecek kadar az iken gazlı ve şerbetli içeceklerin kalorisi oldukça yüksektir Besin değeri düşük, basit şeker oranı yüksek, sağlıksız sayılan bu içecekleri tüketmekten vazgeçemiyorsanız limondan yardım almayı deneyin. Suyunuza ya da maden suyuna ekleyeceğiniz limon gazlı ve şekerli içecekler için bir alternatif olabilir. Lezzeti artırmak için bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Ballı limonlu su öksürük ve boğaz ağrılarının iyileşmesine de yardımcı olur.

Yapılan çalışmalara göre limonlu su tüketmek tok hissetmeye yardımcı olur. Yemeklerden önce tüketeceğiniz limonlu su tokluk hissi oluşmasına yardımcı olarak fazla tüketimin önüne geçebilir.  Limon suyu içmek su tüketimini artırabilir.

Eğer sizi engelleyen bir mide rahatsızlığınız yoksa sabahları güne 1 bardak limonlu su ile başlayarak limonun faydalarından yararlanabirisiniz. Ancak yine unutulmamalıdır porsiyon faydanın zarara dönüşmemesi için önemlidir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.