ABAYLAR
Aksaray
20 Temmuz, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  32.02
 • EURO
  35.01
 • ALTIN
  2419.0
 • BIST
  9618.83
 • BTC
  69294.62$

GÜNEŞİMİZ

19 Aralık 2019, Perşembe 08:53

Dünyamıza hayat verdiği için her sabah uyanınca ilk işimiz pencereyi açıp  hava güneşlimi, bulanık mı diye  bilgi ediniriz.

“ Güneş girmeyen eve doktor girer “ diye bir deyimimiz vardır. Kışın yakıt tasarrufumuzu güneşten elde ederiz. Güneşin doğuşundan batışına doyum olmaz. Her sabah doğudan yüzünü gösteren güneşin, gün batımına kadar kime ne göstereceği belli olmaz. Kış güneşi yanlış zamanda açmış bir bahar çiçeği gibi gülümsetip ısıtır bizi ufuktaki bulutları sezenler güneşin kıyametini daha iyi bilirler. Dünya yeniden canlanma gücünü güneşten alır. Güneşin varlığına delil yine güneştir. Eğer bize delil lazımsa güneşten yüz çevirmemeliyiz.

Renkleride ortaya çıkaranda güneşin saldığı ışıklardır. Yanan mumun ışığı dünyayı içine alabilir mi ?kainatın büyüklüğünü milyonlarca yıldızı, galaksiyi görüp onlara asla erişemeyeceğimizi bilen bizler için koskoca dünyayı hapishaneden farksızdır. Alın yazısı kime bolluk  verirse, yüksek gökte güneşten taç olur. En derin karanlık, en güçlü ışığa gebedir.

Güneş serin bahar sabahı suyun üzerinde dalgalanan resimler çizerek kaybolan yılların geri dönmeyeceğini söyler. Belli belirsiz güneş geç kalan baharın yolda olduğunu söyleyerek bize ışık tutar, hayatın gizli odası olduğunu müjdeler. İçimizdeki o gizli odada yaşamımıza ait ne çok şeyler buluruz. Güneş temiz olanın üstünede doğar. Doğaya olan görevinde ayrılık yapmaz. İnsanlara son derece uzaktır ama sıcaklığı ve ışınları ilede çok yakındır. Sağlığımıza gerekli olan D vitaminin güneşten alırız.

Karanlık gece ile ışığın fazla olan  gündüzün aslında bir gün olduğu halde aynı değil iki ayrı şeydir. Güneş çıktığı zaman gölge kaybolur, güneş çekilince gölge ortaya çıkar. Güneş aynı güneştir ama gölgede olan faydalanmaz. Dünyanın bir güneşin uydusu vardır.

Güneşin ışığı sevgi ışığıdır. Bizlere hayat ve canlılık veren güneştir. Her güneşin doğuşunda yeni bir hayat başlar. Meyve ağaçları çiçek açar, çimenler çiçekler yerden fışkırır her yer güzelleşir. Güneş sonbaharda sıcaklığını aydınlığını kısıtladığı zaman ağaçların yaprakları hemen sararıp dökülür. Ağaçlara azot oluyor. Ben bu yaprakların dökülmesini seyrederken ağaçların gözyaşlarını dinliyorum. Gölgem beni izliyorsa güneş ışığı görüyorum diye düşünüyorum.

Hz. Mevlana tevazuda güneş gibi ol diyor. Aydınlığımız bol, karanlığımız az olsun. Sevgilerimle