SABANCI BAYRAM
ABAYLAR
Aksaray
12 Nisan, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.02
 • EURO
  35.01
 • ALTIN
  2419.0
 • BIST
  9618.83
 • BTC
  69294.62$

Hangi Magnezyum Takviyesi Bana Uygun?

13 Şubat 2024, Salı 09:47

Son zamanlarda danışmanlarımla en çok konuştuğumuz ve listelere eklediğimiz besin takviyesi "Magnezyum".

Magnezyum, bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlığımız için büyük önem taşıyor. Buna rağmen sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve gıdaların besin değerlerindeki düşüş, birçok kişide magnezyum eksikliğine yol açıyor. Bütüncül sağlığın sıkı sıkıya bağlı olduğu bu mineralin yetersizliği ise ancak doğru takviyeler ile doldurulabilir. Bunun için birçok farklı formu olan magnezyum takviyelerinden bedenin ihtiyacına en iyi cevap verecek olanı seçmek gerekir. 10 farklı çeşidinden sizin için en doğrusunun hangisi olduğuna gelin bakalım;

Magnezyum Glisinat

En popüler magnezyum takviyesi olan magnezyum glisinat, kapsül olarak alındığında beden tarafından hızlı bir şekilde, yüksek miktarlarda emilebiliyor. Genel magnezyum seviyelerinin yükselmesini sağlarken bağlı olduğu glisin aminoasidi, bedeni ve zihni rahatlatıyor. Araştırmalara göre, daha iyi bir uyku uyunmasını kolaylaştırırken, uykusuzluk hastalığı tedavisinde kullanılabiliyor. Bu konu üzerinde yapılan diğer araştırmalar ise magnezyum glisinatın gün içerisinde yaşanılan yorgunluğu hafiflettiğini ve hafızayı güçlendirdiğini gösteriyor. Beden tarafından en rahat tolere edilen formata sahip olduğu için birçok kişi tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Magnezyum Klorür

Bu takviye optimal mineral seviyelerini tutmakta zorlanan veya beslenmesinden yeterince magnezyum almayan kişiler için öneriliyor. Sprey veya damla formatında satılan, yağımsı hissiyata sahip magnezyum klorür ise cilt üzerine uygulanarak kullanılıyor. Bedenin bu yöntem ile magnezyum ihtiyacını ne derece karşılayabildiği ise hala tartışılırken topikal cilt problemleri; akne, egzema, dermatitin tedavisinde yardımcı oluyor.

Magnezyum Sülfat

En sık kullanılan magnezyum formu olan magnezyum sülfat takviye olarak satıldığı gibi yüzde 100 saf kaynağı olduğu Epsom Tuzu biçiminde de bulunabiliyor. Kasları rahatlatmak, gözeneklerden toksinlerin atılmasını kolaylaştırmak için kullanılabiliyor. Magnezyum yeterince emilmese de rahatlatıcı etkilerinden faydalanılabiliyor.

Magnezyum Taurat

Magnezyum taurat bağlı olduğu taurin aminoasidi sayesinde tek başına magnezyum alınmasından daha etkili bir şekilde kan şekerini ve tansiyonu düzenliyor. Yapılan küçük çaplı araştırmalarda takviyenin, diyabet hastalarının H1C seviyelerini düzenlediğini ve insülin direnci tedavisinde yardımcı olduğu görülüyor.

Yukarıdaki takviyelerden sizin için en uygun olanını öğrenmek için lütfen doktorunuza veya diyetisyeninize danışın. Doğru dozda ve uygun zamanda kullanılmayan takviyelerin olumsuz etkilerinden kaçının.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.