ABAYLAR
Aksaray
22 Şubat, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

HAYAT DENEN BEKLEME SALONUNA HOŞGELDİNİZ

28 Haziran 2019, Cuma 09:05

E izi hayata bağlayan nedir? Nasıl bir insan olmak isteriz. İnsanları bu yaşama bağlı tutan değerleri vardır. Değerler içinde bir yaşam inşa etmek isteriz. Hangi değerlerin önemli olduğunu biz biliriz. Değerler yaşam için seçtiğimiz ana istikamettir. Yaşamımıza anlam katan özelliklerimizdir. Bizim için önemli kısıtlı yaşamımızda ne yapmak istiyoruz, bizi nasıl bilsinler istiyoruz. Başarılı olmak, sağlıklı olmak, zengin olmak, ünlü olmak, insanlardan saygı görmek ve mutlu olmak var. Bu yanıtlar birbirinden farklı görünsede hepsinin ortak noktaları var. Hayatımızdaki değerler davranışlarımıza yön veren özelliklerdir.

İnsan herşeyi anlayabilir, ama bir şeyi asla anlamaz. Bu insanın elinde kalacak son özgürlüktür. Kişinin kendi yolunu seçme hürriyetini ondan asla alamazsın. Değerlerimiz ömür boyu kullanabileceğimiz bir yapı veya iskelet görevini görür.

Yaşamak için neyi bekliyoruz. Üzüntülerimizle, korkularımızla, endişelerimizle, acılarımız ve ağrılarımız, düşüncelerimizle verdiğimiz mücadele insanları o kadar tüketmiştirki acımızın en acı tarafı nedir? Kendimiz için tehlike arz eden şeylerden sakınmalıyız.

Birisi bir zata “ ya üstat “ insanlarla nasıl konuşayım diye sormuş üstat “ evladım sen hiç çıplak ayakla dikenli tarlada yürüdün mü ?diye sormuş “ evet yürüdüm deyince o zat nasıl yürüdün? Demiş “ sakına sakına’ cevabını alınca, hayatta da sakına sakına yaşamasını önermiş. Bu suretle beden ve ruh sağlığının korumuş olursun diye cevap vermiş. Vücutsuz kalan bir elbise miyiz, yoksa elbisesiz kalmış bir vücut muyuz?

Aldığımız kararlar kendimize verdiğimiz sözdür. Bazılarımızın tek bir hayatı var, buna dürüst olmak diyoruz. Neden insan kendisinin tek bir hayata tutsak etmek ister. Bazılarımız hayatı boyu gerçeği ararız, bazılarımız kendi gerçeğini kurar ve ona inanır. İnsan içinde unuttuğu sandığı hatta hiç fark etmediği duygular bizlere masal kahramanı anlatır. Hayat bizim asla bilemeyeceğimiz rastlantılardır. İnsan yüreğinin çılgınlığının sonu yoktur. Hayatımızın yalnız bir tek biçimi yoktur. Herşeye anlam veren zamandır. Pek çok insan hayatın içinde rüyayı yaşar. Dünyada kararsız yaşamak korkaklıktan doğar, karar inanışın meyvesidir. Kapalı olan rızık kapılarının anahtarı vereceğimiz kararla açılır.

Her şeyi başı okumak, ortası çalışmak ve sonu ise alacağımız sevaptır. Böyle çalışmak sebat işidir. Sebat başarıya yol açar güçlükleri yener. Sebat eden zafere gidendir. Yağmurların kuru yerlere hayat verdiği yaptığımız güzel şeylerde ölü kalplerimize hayat verir. İyi yaşamımızın bir sırrıda idareyi bilmektir. Doğru sözlü, doğru özlü olup yapamayacağımız şeylerde söz vermemeliyiz. Düşman olarak bildiklerimizi severek ıslah etmeliyiz. İnsanlar güzel huylu olduğu ölçüde insaniyet duyulabilir. Dünya bir eğitim dünyasıdır. Kendimiz için arzu ettiğimizi başkaları içinde arzu etmeliyiz. Öfkemizi yenersek nefsimizide yeneriz. Öfkenin başı çılgınlık sonu ise pişmanlıktır. Öfke orucu tutmalıyız. Yüzümüzden eksik etmeyeceğimiz tebessüm bize bir ilahi armağandır. Günah kirlerinden arınmak için şerefli ve karakter sahibi olmalıyız. Nefsimiz kalbimizin kalbimizde özümüzün perdesidir.

Perdelerimizi karanlığa değil aydınlık dünyamıza açmalıyız. Sevincimiz yüzümüzde, hüznümüz kalbimizde olmalıdır. Yağmur gibi yer yüzüne inip toprağın altınıgörmeye, buhar olup göklere çıkmaya çalışarak dünyadan iyiliklerle ayrılalım. Sevgilerimle.