ABAYLAR
Aksaray
04 Mart, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

HER ŞEYE RAĞMEN

25 Nisan 2019, Perşembe 08:51

Aksaray için seçim atmosferi dağıldı sayılır. Artık kutlama ziyaretleri de bitince hayatın akışı normale dönüp, belediye tam anlamıyla rutin faaliyetlerine devam edecek. Ancak hala sıcaklığını koruyan tartışmalara kral çıplak demek için herhalde en uygun zaman.

Yıllar önce yine bir seçim olmuştu. Galiba 90’lı yılların son seçimi. Hem yerel hem genel seçim aynı döneme denk gelmişti. Dönemin adayları kıyasıya mücadele halindeydi. ANAP’ın o dönemde merkez ilçede yaklaşık 3000 üyesi vardı. Ama seçim sonuçları çok ilginçti. Belediye başkanı adayı 2500 oy almıştı. Gel gör ki, aynı seçimde merkez ilçeden milletvekili adayı bunun birkaç katı oy almıştı. O dönemde de halk arasında açıkça dillendiriliyordu “belediye adayına oy vermeyin, milletvekiline çalışın” söylemleri. Adayların hepsi de çok sevilen ve tanınan isimlerdi. Açıkça belliydi ki partinin üyeleri dahi kendi adaylarına oy verilmemesi konusunda telkinlerle başka partilere oy vermişti.

Bu olayın şimdiki seçimle ilgisi ne diyebilirsiniz. Ama bir düşünün, daha önceki seçimde % 57 (%56,98) oy alan Ak Parti bu seçimde % 40 ile ve en yakın rakibine 1200 oy farkı ile kazanmış. Aradaki fark % 17. Binlerce seçmen demek bu. Peki nereye gitti onca seçmen? Yoksa % 17 seçmen İstanbul’da İmamoğlu’na oy vermek için İstanbul’a mı kaydoldu? Ya da Aksaray’da aniden % 17 Ak Partili seçmen buharlaştı mı? Aniden tüm siyasi fikirler değişip, Recep Tayyip Erdoğan’ı sevenler sevmemeye mi başladı?

İşte tam burada kral çıplak demek için yeri ve zamanıdır. Ak Parti’nin eski yönetim kademesinden, daha önce canla başla oy toplayan güruhtan çokça sayıda kişi, sırf kendi istedikleri isimler aday olmadı diye kendi davalarına sırt döndüler sözü her yerde dolaşıyor. Açıktan ve fütursuzca “Bu sefer Ak Parti’ye oy vermeyin” diyebildikleri dedikodusu ortada. Kar yağdı, hayatı kar dağları felç etti, vatandaş arabasını kar yığınından çıkaramadı, ama Ak Parti’den seçilmiş yetkililer duymadı. İthal aday söylentisi bilerek çıkarıldı, ama şimdi herkesin “yerli” olduğuna kesin kanaat getirdiği Başkanımız Evren Dinçer, kendinin Aksaray’ın çocuğu olduğuna ikna için tek tek anlatmak zorunda kaldı.

Ama sevindirici ve çok güzel olan gelişme ise, Aksaray’ın kendi dokusuna yakışır biçimde milliyetçi ve muhafazakar oylarının % 80 olmasıdır. Çünkü Cumhur İttifakı; Aksaray’da, Türkiye rekorunu yine kırarak en çok oy alan iller sıralamasına girdi. Anadolu insanının bin yıllık tarihi ve sosyal kültürünün Aksaray’da hala dipdiri, canlı olduğunun göstergesidir bu.

Bundansonra, artık bir dahaki seçime kadar seçim konuşmanın anlamı Aksaray için belki olmayacak. Ancak ilgililer inşallah şehrimizin kaderini etkileyecek bu önemli konuyu bir dahaki seçimde dikkate alırlar. Hem milletvekili seçiminde hem belediye seçiminde. Yoksa zaten makus olan talihimize bir de makus olacak kendi seçtiklerimiz eklenirse, vay haline memleketimin.

Önemli bir konu da rektörlük seçimleri. Şu an birkaç adayın başvuru yaptığı ya da yapacağı fısıltılarda dolaşıyor. Ancak şehrimizi kalkındıracak çok önemli unsurlardan biri olan üniversitemiz için duamız, dileğimiz yetkin, kendisi de akademik dolgunluk ve olgunlukta, akademisyenleri daha kaliteli çalışmalara sevk edecek, öğrenciler için sosyal, bilimsel ve kültürel imkanları artıracak, mezun olanın “İyi ki Aksaray Üniversitesi’nde mezun oluyorum” dedirtecek, sanayisi ve toplumuyla iç içe bir üniversite için çalışacak bir rektör gelmesidir. Çünkü rektör demek, üniversite cumhuriyetinin sultanı demektir. Sultan iyiyse, halk da iyi olur. Sultan zalim ve vurdumduymazsa, halk perişan olur.

Her şeye rağmen, Aksaray her konuda kendini şehir olarak öne çıkarmak için elinden geleni yapıyor, her fırsatı değerlendiriyor. Çünkü inanan halk var arkasında. Şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerleyen 68 Aksaray Belediye Spor’umuzu da tebrik etmeden geçmemek gerek. Başkanımız Evren Dinçer’in ayağının tozuyla takımımız için yaptıklarını dillendirmek artık vatandaşa kalmış. Marka şehir Aksaray için bir adım daha. Her şeye rağmen…