ABAYLAR
Aksaray
21 Şubat, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

HİPERTANSİYONA KARŞI DASH DİYETİ

20 Ocak 2021, Çarşamba 09:51

Kan basıncınızın yani kanın damarlarınıza uyguladığı kuvvetin artmasına hipertansiyon denir. Hipertansiyon tehlikelidir çünkü kalbin fazla çalışmasına ve damarların sertleşmesine bağlı olarak kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, körlük ve felç gibi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Yedikleriniz tansiyon riskinizi doğrudan etkilemektedir. Eğer hipertansiyon riskiniz yüksekse veya halihazırda hastalığınız varsa hipertansiyonu durdurmak için bir uzmanla birlikte size özel olarak hazırlanan DASH diyetini uygulayabilirsiniz.

DASH diyetinde porsiyonlar kişinin gereksinimlerine göre değişmekle beraber genel önerileri aynıdır. Yüksek miktarda sebze meyve, tam tahıllar, beyaz et, kuruyemiş ve düşük miktarda yağ, kırmızı et, tatlı ve şekerli içecek içermektedir.Aynı zamanda potasyum, kalsiyum ve magnezyumun yanı sıra protein ve lif bakımından da yüksektir.

DASH diyetine geçerken uygulanabilir olması açısından, birden değil adım adım değişiklikler yaparak başlayın. Örneğin;

Öğle ve akşam yemeklerine salata veya meyve ekleyin.

Şu anda yemeklere eklediğiniz tereyağının yarısını kullanın.

Tam tahıllı ürünleri sofranızda artırın.

Eti sofralarınızın odak noktası olmaktan çıkarın ve yemeğin bir parçası olarak kullanmaya özen gösterin.

Haftada en az iki defa etsiz yemek tüketmeye dikkat edin.

Tatlı olarak önceliğinizi meyvelerden yana daha sonra sütlü tatlı en son şerbetli tatlılardan yana kullanın.

Atıştırmalık olarak az şekerli ve az yağlı seçeneklerden faydalanın.

DASH diyeti aynı zamanda sağlıklı kilo vermek için de uygun bir seçenek olarak kullanılabilir çünkü sebze meyve gibi düşük kalorili ve doyurucu yiyecekler açısından zengindir.

Tansiyonu etkileyen en önemli sebeplerden biri de sodyum tüketimidir. Sodyum tuzda, tuzlu gıdalarda ve hazır gıdaların birçoğunda bulunur. Örneğin fast-food yiyecekleri, kızartmalar, hazır soslar ve paketli gıdalar gibi. Günlük tuz tüketimi 5 mg olarak önerilmektedir. Bu da bir çay kaşığına denk gelmektedir. Ülkemizde neredeyse önerilen miktarın iki katı kadar tuz tüketilmektedir. Bu sebeple en azından sofradan tuzlukları kaldırmak tuz tüketimini azaltmada önemli bir adım olacaktır.

Son olarak DASH diyeti egzersiz ile birleştirildiğinde daha faydalı olmaktadır. Egzersiz yapamayacak durumda iseniz en azından günlük hareketinizi artırarak kendiniz için güzel bir fayda sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.