ABAYLAR
Aksaray
22 Şubat, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

İLİM ZENGİNLİĞİ

16 Ocak 2019, Çarşamba 09:38

İlim bizler için bir hayat suyudur. Cehalet derini eştikçe taraftarlık artar. Cehalet bilgi eksikliği değil, algı eksikliğidir. İlim ezber edilen şey değil, ezber edilen şeylerden,  ezber edilen faydadır. Yaşamımız deneyim denen bütün anların uç uca dikilip birleştirilmiş halidir. İnsan var olanı yaşamaz. Aklımız dünyanın aynasıdır. İlmimizi aklımızla çoğaltırız. İnsanda iman ahiretin aynasıdır.

Zekamızın uymak istediği yasalar vardır. Dünyamızın kainatta bir toz zerresi olduğu, bizlerin ise bu toz zerresi içinde  seçilemeyecek kadar küçük varlıklar olduğumuzu bilmeliyiz. Düşlerimiz gerçekleşecek olanın mayasıdır. Kaçırdığımız fırsatlar bize yeni fırsatlar yaratır.

Algılarımız duygularımızı duygularımızda ruh halimizi etkiler. Hayat bu mucize ile kendi kendini yeniler. İnsan kendisini ilimden noksan hissetmedikçe ilimden noksan sayılmaz. İsteklerimize aklımız yön verir. İlim insanlara insanlığı tattıran bir hidayet ışığıdır. İnsan bununla cehalet karanlığını yırtar. İlmimiz olmazsa dünyaya kör gibi gelip gideriz. İlmin olmadığı yerlerde hayvani hislerimiz çoğalır. Bedenin gıdası yemek içmek aklın gıdası ise ilimdir. İlim aklı besleyen bir nurdur. İlim insana çölde yoldaş yalnızlıkta arkadaş kimsesizlikte candan dosttur.

İlim rütbesi bütün rütbelerin en alasıdır. İlme önem verenler hiçbir zaman ölmezler. Bizlere ilim öğretenin hakkı ana, baba hakkından fazladır. Bir ilim aliminin yüzüne sevgi ile bakmak ibadet yerine geçer.

İlim bize helal lokma yemeyi, haramlardan kaçınmayı ve sabrı öğretir. İlim ilahi bir ışıktır. Haramla yoğrulmuş sinelerde barınamaz. İlim ışığı ile güzellik ve çirkinlik birbirinden ayrılır. Herkesin beynine aynı yağmur yağar, ayrı kanallara gider.

Nefsimiz bizim bineğimizdir. Biz ona binmeksek o bize biner. Kalbimiz Allah’ın hazinesidir. Sabrımız ferahlığın anahtarıdır. Nefis firavundur. Onu ilimle doyurmamız gerekir. Yoksa başımıza kral kesilir. Başarımızın sırrı sağlığımızı korumak boş vaktimizi ilim ve irfanla geçirmektir. Öğrenmemiz için iki ilim vardır. Oda beden ve sağlık ilmidir.

İmamı Azama; büyük ilmi nasıl öğrendiğin sormuşlar, “küçüğe küçük demedim. Büyüğe büyük demedim. Herkesi dinledim” demiş. Bu söz bize bir ilke olmalıdır.

İlim ilim bilmektir.

İlim kendini bilmektir.

Sen kendini bilmezsin

Ya nice okumaktır.

Diyor Yunus Emre

Sevgilerimle.