ABAYLAR
Aksaray
04 Mart, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

İNTERNETTEN ALDIĞINIZ İLAÇ VE GIDA TAKVİYELERİ ÖLÜME NEDEN OLABİLİR!

22 Şubat 2021, Pazartesi 10:14

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı 2010 yılından itibaren ''İlaç Takip Sistemi'' olarak adlandırılan elektronik bir sistemi hayata geçirmiştir. Bu ilaç takip sistemi sayesinde ruhsatlı ilaçların her bir ilaç kutusunun tedarik zinciri boyunca uğradığı tüm noktalarda kayıt altına alınması ve böylece ilaçta sahteciliğin ve kaçakçılığın önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Yani eczanede satılan tüm ilaçların her bir kutusu denetim altındadır ve sahte olması mümkün değildir. Peki internette satılan ilaçlar?

İnternette ilaç satmak yasaktır. Fakat çeşitli sosyal medya kaynaklarında pek çok sahte hesap ile  internet üzerinden ilaç satışı yapılarak halk sağlığıyla ciddi şekilde oynanmaktadır. Yasadışı şekillerde üretilen veya ithal edilen ilaçlar kişiyi iyileştirmek yerine ciddi sağlık problemleri yaşamasına hatta ölümlere neden olmaktadır. Sizler de internette herhangi bir kanal aracılığıyla ilaç satışı yapan kişi, kuruluş yada sayfaları Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun (TİTCK) resmi internet adreslerine şikayet edebilirsiniz.

İnternet üzerinden ilaçların yanı sıra gıda takviyeleri ve dermokozmetik ürünlerin satışı da yapılmakta ve malesefciddi sorunları beraberinde getirmektedir. Koronavirüs döneminde ülkemizde gıda takviyeleri ve vitaminlere talep 5-6 kat artmış durumda. Bağışıklığı güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak için gıda takviyesi kullanırken sağlığınızdan olmayın. İnternette daha ucuzdu, internette gördüm, TV'de duydum, eczanede bulamadım gibi nedenlerle eczane dışından aldığınız gıda takviyeleri istenmeyen durumlara neden olabilir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre internetten satışı yapılan bu ürünlerin %99'u sahte!

Eczanelerde olmayan bir ürün internette de olmaz. Eğer varsa o ürün %99 sahtedir. Son dönemde artan talep üzerine malesef ki fırsatçılık da arttı. İnternette satılan gıda takviyeleri çoğu zaman eczanedeki fiyatlarından pahalıya satılabiliyor yada son kullanma tarihi geçmiş, sahte bandrollü olabiliyor.

İlaçların hekim kontrolünde ve eczacı danışmanlığında halka sunulması gerekirken internetten yapılan satışlar, bu iki sağlık profesyonelini devre dışı bırakarak pek çok soruna yol açabiliyor. İlaçlar gibi gıda takviyeleri de eczanelerden temin edilmelidir.

Sağlıkla kalın..