ABAYLAR
Aksaray
20 Temmuz, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  32.02
 • EURO
  35.01
 • ALTIN
  2419.0
 • BIST
  9618.83
 • BTC
  69294.62$

İYİLİK ETMEK

09 Nisan 2019, Salı 09:15

İyiliğin meziyetleri saymakla bitmez. Çıktığımız bu yaşam yolculuğunda attığımız adımlar bizleri nereye götürüyor, düşündük mü hiç ? bilenler konuşmaz, konuşanlarda bilmez.

Yaşantımızda önümüze açılan iki kapı vardır. İyilik ve kötülük kapısı, iyilik kalabalıktır. Kötülük yalnızlıktır. İyilik karşılıksızdır, beklentisizdir. Onun için hep o kapıda olmayı isteriz. Yapılan iyilik manevi  alanda da kalbimizi temizleyecektir. Kış geçer bahar gelir, karanlık gider aydınlık gelir. İyilik yapanın hikayesi mutlu biter. Bu kainatın değişmez kurallarıdır. Gecenin güneşi doğuracağına, iyiliğin iyilik doğuracağına, kötülüğünde kötülük doğuracağına inanıp kalbimizi ona göre beslemeliyiz. Kimilerine kısmetin iyi tarafı, kimilerine de imtihan tarafı düşer. Her iyilik imtihanın sonu mutlu biter.

İyilik yapmayı öğrenerek, büyüyerek, gelişerek yol alır insan, yaptığımız iyilikler tohumdur. Zihin ve kalbimizin toprağına ekince bu iyilik tohumları zamanla orman olur. Çözüm üretmeyen bir beyin ve kalp değişmez. Alimler yaptığımız iyiliklerimizin de bir zekatı olduğunu söylerler. İyilik kalbin uygun gördüyse yapılmasıdır. İyilik kapanmamış yaraları temizleyip tedavi etmektedir. Yarım kalmış hesabının en garantili yolu bir başkasını mutlu etmektir. İyilik yapmak gurur değil huzur vermelidir. Cemre misalidir iyilik, havaya düştüğünde umut, suya düştüğünde gurbet , toprağa düştüğünde özlem olur. “ İyilik yılanı deliğinden çıkarır.”

Öyle bir iyilik yap ki günün güzel olsun , öyle bir söz söyle ki dillerde tesbih olsun, bir kalp kazan ki Allah senden razı olsun. Rabbim bizi hayıra anahtar, şerre kilit eylesin.

Kimin iyilik etmeye meyli yoksa kanatsız kuşa döner. Sen iyilik edersen hep iyilik görürsün. Yüreğinden derdi atmak istiyorsan iyilik yaparak dertleri sıkıntıdan kurtarır. Yapılan iyilik asla paslanmaz.

Üstün durumda iken affetmesini, hiddetli iken yumuşak davranmasını bil. Kendin muhtaç iken başkalarına iyilik yapacak kadar cömert ol. İyilik kalbin uygun gördüğü, yapılmasını onayladığı şeydir. Gerçek tevazu bütün yapılan iyiliklerin başıdır. Her şerde bir hayır yap iyiliği at denize yolla, sen bu hayatı yaşayabildiğince uzun yaşa on kuruşluk iyilik yapıp yüz kuruşluk övünmede bulunmayalım. İyiliğin gizli olanı sessiz teşekkürüdür. Hayırlar başımıza, iyilikler karşımıza olsun. “Sevgilerimle”