ABAYLAR
Aksaray
22 Şubat, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

Kişilik zenginliği

27 Mayıs 2019, Pazartesi 09:26

Yaratılmış her varlık yaratandan ötürü değerlidir. Aile içindeki birliklerimizde saygı temel değerlerimizi olmalıdır. Nasıl birbirimizi seviyorsak o derecede saygılı olmalıyız. Çocuklarımızın bile sevgi kadar saygıyada gereksinimi vardır. Kişilik küçük yaşta başlar. Sevgi ve saygıyı, tevazuyu aileden görerek öğreneceklerdir. Saygı dolu bir davranış mutlaka karşımızdakini etkileyecektir. Kendimize gösterdiğimiz karşımızdakini etkileyecektir. Saygı gösteren saygı görür. Sağlıklı bir toplum saygıyla ile yetiştirilir. Aile saadetide saygı ile yürütülür saygısız olmak kendimizi oynamaktır. Karşımızdaki hak etsin etmesin saygımızı esirgememeliyiz. En büyük ihtiyaç duyduğumuz davranışlardan biridir saygı. Yüreklerimiz katılıyorsa, ruhumuzda ayrık otunda boğulduğu bu dönemde saygı duygusu önemli ihtiyaçlarımızdandır. Gerçek saygı kişisel bütünlüğü içinde yatar. Sıradan bir insan olmaktan uzaklaştıkça sıradan insanlar arasında kendimizi yalnız hissederiz. İnsanı yöneten güçler önceden kestirilmez, korkutucudur. Onların görkemine tanık olmak her türlü çabaya değer, saygısızlıktan uzak durmaktır.

İnsanoğlu yapacağı işlerde saygı ile girip irfan ile çıkmayı görev edinir. Saygıda nasibi  olmayan insan değildir. Saygı süslenmeyen akıl, silahsız bin kahramandır.Aklın dıştan görüşlüdür. Saygı ile varılan yerde lütufla dönülür. Saygının anası az konuşmaktır. Saygı olmadıkça asalet düzeltmez. Şeytanı öldüren silah saygıdır. Saygı her şeyin başıdır. Olgunlaşmanın ilk şartıdır. Terekeden arif olamaz. Saygısı olmayan güvenilir ilmi yoktur. Emir saygının üstündedir. Hakiki saygı nefsi terketmektedir. Ayıplarımızı saygı ile örteriz. İnsanın ziyneti saygının tamamıdır. Çocuklarımıza saygıyı öğretmek isek düşmanlarımızı sevindiririz. Ruhen yükselmek saygı ile mümkündür. Akıllı saygıyı saygısızdan öğrenir.

Şeytan saygısız olduğu için Allah’ın huzurundan kovulmuştur. Her şey çoğaldıkça ucuzlar, saygı çoğaldıkça değeri artar. Saygı kalpten sevdirir. İnsanı utanılayacak şeylerden koruyan melektir. Saygıdan üstün şeref yoktur. İlim elde etmek isteyen sayğılı olmalıdır. Saygılı insan fazilet kaynağıdır.

Saygının dostları haya, samimiyet, teslimiyet, muhabbet, itaat, gayret, sohbet ve hizmettir. Bunların yaratıcısıda insandır. Saygı nuru ilahiden bir taçtır. Saygının en üst derecesi aşığın saygısıdır. Saygı ile kişinin ruhsal hastalıkları tedavi edilir.

İslam’da saygı insanları başkalarına zarar vermekten korur. Saygı ile iffet sahibi olunur. İlim elde etmek isteyen saygılı olmalıdır. Saygının anası az konuşmaktır. Saygı hakka giden yolun azığıdır. Hakiki güzelliğimiz ilim ve edebimizin güzelliğidir.

Saygının olmadığı yerde sevgi topal kalır. Sevgilerimle.