ABAYLAR
Aksaray
22 Şubat, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

MEMLEKET HASRETİ

06 Kasım 2017, Pazartesi 10:37

Ayladır memleketimden uzakta idim. Hep Aksaray’ın hasretini çektim. En güzel yerlerde yaşasak bile yine doğduğumuz yeri özlüyoruz. Akşamın karanlığı yayılır iken bu özleyiş bir kat daha artıyor.

İnsan içinde yaşadığı hayatın kıymetini bilemiyor. Mutluluğun parfüm gibi olduğunu, kendime bulaştırmadan başkalarına veremeyeceğimi yaşlılığımda öğrendim. Körsen yaşamın rengini göremezsin, için karalıksa gökyüzündeki aydınlığın bir faydası olmaz. Kimse unvan ve paye ile doğmaz. Geçmişini sırtında taşıyan adam tez tükenir.

Tatil dönüşü Aksaray’a gelirken sanki yeni inşaa edilmiş bir il olarak gördüm. Herşeyin yerli yerinde olduğunu, yeni yapılan binalarla çok genişlediğini, gelen yolcuları kanat açmış bir kuş gibi karşıladığı hissine kapıldım.

Aksaray bir kavak memleketi idi. Her yeni doğan çocuğun gelecekte ki serveti olarak kavak dikilirdi. Sonbaharda yaprakları sararıp birden hazan olarak dökülür, ağaçlar çıplak kalırdı. Bizler bu yapraklar üzerinde gezinirken çıkardıkları sesten zevk duyardık. Şimdi kavakların yerini hatıra ormanlarına dikilen çamlar aldı. Çamların yeşilini seyrediyoruz.

Yaşam bitmeyen bir kitaptır. Her sayfasında değişikler vardır. Tarihi eserlerimizin ufuklarını açık olduğunu yapılan anıtların Aksaray’a çok yakıştığını, yeni açılan yolların güzelliğini görünce mutlu oldum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Aksaray içanadolunun sevilen bir ilidir. Ihlara Vadisi, Selime köyü, Belisırma köyleri ile turistlere hep hizmet vermektedir. Ziga kaplıcaları yeni onarımı ile dertlilere derman olmaktadır. İnsan herşeyin değerini uzakta kaldığı zaman anlıyor. Kendimi hayal edemeyeceğim görkemli bir dünya içinde buldum. Eşsiz doğa karşısında bir masal alemine girmiş gibiyim. Hasandağının bulutlara yaslandığı bir yer benim memleketim.

Dünyanın alimi kendimizin cahiliyiz. Hep dışarı baktık hiç içeri bakmadık. Sanatın güzelliği sanata maledilemez. O sanatı ortaya koyan sanatçıya maledilir.

Dostlarıma kavuşmak yeraltından hazine çıkarmak gibidir. Bulamadıklarım için üzüntü yaşadım. Acılar sevinçleri bir anda silip götürüyor. Gönüller kalıcıdır. Gönüller ölmez, gönüller yok olmaz.

Memleketimde bulunan Somuncubaba külliyesi ile çok seviniyorum. Ziyaretçilerin geldiğini dışarda kaldığım yerde dinliyorum. Ne güzel yerde yaşıyorsunuz diyenleri ilimize davet ediyorum. Tüm güzelliklerimizi görsünler istiyorum.

Defterimin her sayfasında sigara içip izmariti yerlere atanlara, kuruyemiş kabukları ile yerlerde sergi varmış görüntüsü verenlere, meşrubat şişelerini etrafa savuranlara duvarlara çirkin yazı yazanlara açıyorum. Her tarafta temizlik kutuları varken bu acımasızlığın nedenlerini soruyorum. Yetkililerimizin de kirletenlerle daha sıkı bir şekilde ilgilenmelerini rica ediyorum.

Temizlik işçilerinin de insan olduklarını unutmayalım.