SABANCI BAYRAM
ABAYLAR
Aksaray
12 Nisan, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.02
 • EURO
  35.01
 • ALTIN
  2419.0
 • BIST
  9618.83
 • BTC
  69294.62$

Neden siyasi yazı yazmıyormuşum

21 Şubat 2024, Çarşamba 09:00

Bir aya yakın bir dönemde seçimle ilgili yazı yazmayacağımı bir dostuma söz verdiğimi yazmıştım. Dolayısı ile bende bu süre içerisinde yazı yazmamaya çalışıyorum. Dün çarşıda denk geldiğim bir arkadaş o yazımı okumamış olmalı ki, neden siyasi yazılar yazmadığımı sordu. Bende bu konuda seçim sonuna kadar oruç tuttuğumu söyleyerek geçiştirdim. Gerçi bazı meraklılar dışında zaten kamuoyunda bir seçim havası yok. Bir sessizlik hakim, ama bu sessizlik hayra alamet değil.
Vatandaşın arasına oturup kulak misafiri oluyorum, inanın belli yaşın üzerindeki insanların hepsinin konuşmasında geçim sıkıntısı var. Geçim sıkıntısından dolayı da insanlar başkan o olmuş bu olmuş umurlarında değil, herkes geçim derdi konuşuyor.
Enflasyonu neye göre hesap ediyorlar inanın anlamıyorum, geçen sene 4000 Tl’ye yaptırdığım araç sigortasını bu yıl 8 bin küsüre yaptırdım. Ben emekli bir adamım maaşımın üçte ikisini eski bir arabanın sigortasına verdi isem ben ne konuşayım.
İşte vatandaş bunu konuşuyor, kilosu 250 TL. olan peyniri konuşuyor. Benim evin altında bulunan kasapla hafta sonu konuşuyorum dükkanda iş değişikliği yapacağım, inan kimse et alamıyor. Etin kilosu 600 TL. olmuş vatandaş bayramdan bayrama da et yiyeyemeyecek diyor.
Dolayısı ile vatandaşa bir dokun bin ah işit. Siyaset umurunda değil, benim emekli memur komşum 23 senedir Ak Partiye oy verirken bu sefer vermeyeceğim diyor. Çalışan memurla bizim aramıza o kadar uçurum aştı 2000 TL. varken bu gün 20.000 TL. geçti diyor.
Peki kime vereceğiz dediğimde ise ya sandığa gitmeyeceğim ya da Erbakan'ın oğluna vereceğim diyor. Şu kazanmış bu kazanmış bana ne ben karnımın doymasına bakarım diyor. Evet haklı söze hacı emmin ne desin.
Şu anda kim kazanacakmış veya kazanamayacakmış pek beni ilgilendirmiyor. Ama partiler arasında yarış devam ediyor. MHP bir adım önde götürdüğünü seziyorum piyasa konuşmalarından. Tabi İyi Partide seçime asılıyor ama MHP’yi ne kadar böler bilemiyorum.
Yalnız şunu söyleyeyim Yeniden Refah partisinin Ak Partiden belli bir oy koparacağı kesin gibi görünüyor. Bazı Ak Partililere soruyorum, sandığa gidersem Yeniden Refah partisine atarım diyenlerde var, sandığa gitmem diyenler de var.
Gerçekten şunu diyebilirim. Mısır’a gitmeyip Mursiye dinsiz diye düşman ilan ederken şimdi ne oldu da kardeşimiz oldu? Faizi tek rakama indirecekken ne oldu da % 45 lere birden yükseldi. Sanki çok para veriyormuşsun gibi bayram parasını % 50 artırdık diye verilen 1000 TL. allandıra ballandıra anlatıyorsun. Mazot geçen yıl 21 TL. iken oldu 45 TL. buna ne dersin?
Vatandaş artık enayi değil ama başka gidecek yeri olmadığı için mecburen oy veriyor, ama bu seçimde hiçte öyle görünmüyor. Elbette bunu 31 Mart seçimleri sonrası hep birlikte göreceğiz. Vatandaş bakalım doğru hareket edecek mi?
Ben her zaman şunu söylemişimdir, vatandaşın cebine dokunursan vatandaş da sana dokunur diye. Emekliyle alay eder gibi hadi sana şu kadar daha artış yaptık ve hadi bir daha artış yaptık diyerek yapılan 1000 TL. çok büyük artış yapmış gibi vatandaşla alay edildi.
Dolayısı ile memleket de seçim derdi yok, vatandaşta geçim derdi var. Seçim sonrası pahalılığı ve artışları göreceğiz memleket ne olacak? Enflasyon düşecek mi çıkacak mı? devletin enflasyon hesabı elbet de alay eder gibi düşük gösterilecek. Dolayısı ile maaşlara zam yapmak yerine enflasyonu düşürün kardeşim. İşte bu nedenlerden dolayı siyaset yazmıyorum.


 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.