ABAYLAR
Aksaray
22 Şubat, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

ÖMRÜ BİTEN YIL

02 Ocak 2019, Çarşamba 09:13

Eskiyen yılın her anını tepe tepe kullanabildik mi? Ne çabuk bitti 365 yaprak geride neler bıraktık. Koca yılı eskimiş bir eşya gibi geriye attık. Eskiyen yıllar mı yoksa bizlermiyiz. Küçükler bir yaş daha büyüdük sevinci yaşarken, büyükler tezkere almaya bir yıl daha yaklaştık düşüncesine kapılarak içlerindeki yaşam sevincini tüketirler.

2018 yılını sevinçle karşıladık üzülerek uğurluyoruz. Aydınlık günlerden çok üzüntüler yaşadık. Beklemedimiz hayat düzeni getirdi bizlere. Hayat pahalılığı, işsiz insanların artan sayısı, kadın cinayetleri, hırsızlık olayları, gecekonduda yetişen fidanların her gün seyrettiğimiz ölüm haberleri arkada bıraktıkları genç eşlerin gözyaşlarını seyrederek üzüntü dünyasında boğulduk. Tok yatarken aç yatanları düşünerek ruhumuz altüst oldu.

Şimdi yeni yılı yepyeni sevinçler edinmek gözlerimizin daha önce görmediği güzellikleri görmek. İçimizi coşturan sevinçlere kavuşmak için bekliyoruz. Ama bir özdeyişimiz var “Gelen gideni aratır”diye. Temennimiz hep iyiyi, güzelliği yaşamaktır. Biz insanlar farkında olmadan bir araya gelmeyecek parçalarla yaşarız. Hiç farkında olmadan içimizdeki büyük kalabalıkla yaşamaya alışırız. Ne yazık ki insan kendi hapishanesinin çoğu zaman asıl mahpusun kendisi olduğunu bile anlayamıyor. Kendimiz için yılların kolay kolay geçtiğine inanamıyor. Yaşlanmanın ve ölümün başkaları için olduğunu sanıyoruz. Hayatı geriye doğru yeniden yaşamak sandığımızdan daha da zormuş.

İnsan hayatını bölmeye kalktığında ilk yitirdiği şey huzuru oluyor.

2018 yılı kimimiz için mutlu kimimiz için ise en kötü sene oldu. Ölümler, açlıklar, savaşlar, doğal afetler, ekonomik krizler, kadın cinayetleri ve daha pek çok değişim yaşadı dünyamız. Güçlünün ayakta kaldığı bencil bir dünyada yaşadık. Kin, nefretin arttığı hoşgörünün azaldığı saygı ve sevginin kalmadığı günlerdeyiz. Geçmişle barışıp geleceğe umutla bakıyoruz. Koca seneyi bir gecede bitiriveriyoruz.

Bilgisayarın televizyonun olmadığı dönemlerde yılbaşı gecesi ilkel eğlencelerle güzelleştirilirdi. Tombala çekilişi, fincan oyunları, mis gibi kokan kestanene kavrulması mısır patlatması, hediyelerin verilmesi renk katardı yeni gelen yıla.

2019 yılı umut olsun, sağlık olsun, dostluk olsun başarı olsun kin ve nefretin ortadan kalktığı savaşların olmadığı çocuk kalbi gibi tertemiz bir yıl olsun. Yılbaşında yeni yıla tekrar doğuyoruz. 2019 yılı bir araya gelmenin bir vesilesidir. Yeni başlayan bir filmi izlemek gibi.

Bizimle gülen, bizimle ağlayan sevdiklerimize 2019 yılı hayırlı ve uğurlu olsun.

Vatanımız gönlümüzde, bayrağımız semalarımızda hep dalgalansın.

Sevgilerimle.