ABAYLAR
Aksaray
22 Şubat, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

ORMANLARIMIZ                                  

04 Ağustos 2018, Cumartesi 09:04

      Bir cennete kavuşmak istiyorsak yaşımız ilerlemişte olsa ağaç dikmeliyiz. Çevremizde gördüğümüz yaşlı ağaçları bizden önce yaşayanlar dikmiş, bizler gölgesinde oturuyor, meyvesini yiyoruz. Biz de aynı şekilde ağaç dikip yeni nesillere bırakmalıyız.

     Ağaç yetiştiren evlat yetiştirmiş gibidir. Ağaç bahçelerin müjdecisidir. Ağacı çok olan yağmuru eksik olmaz. Ağacı toprak besler, toprağı da yaprak besler. Bir ağacın yenilen meyvesi ağacı dikenin sadakası sayılır. Ormanlarımız tükenmek bilmeyen bir servet membasıdır. Kağıt yapımında, evlerimizde kullandığımız kapı, pencere, dolaplar, zemin tahtalarımız, yemek kaşıklarımız, ısınmak için kullandığımız odunlarda hep ağaçlar yardımcımız olur.

    Ormanlık olmayan bir dağ derisi yüzülmüş ahuya benzer. Ağaç kadar doğru, ağaç kadar işe yarayan bir arkadaş bulmak zordur. Ağaca acımayana Allah da acımaz. Ormanlık yerde yapılan piknikler, yakılan mangallar, her zaman yangınlara sebep olur. Günlerce söndürülemeyen yangınlar vardır. Bazen de arsa elde etmek için orman yakılır güzelim yeşilliklerin yerine beton yığınları dikilir. Ağaç kesene, tarla açana göz yummamalıyız. Kurtlu diye ağaç devrilmez. Ağaç kanatlanıp ayaklanabilseydi ne testerenin ne de baltanın acısını çekerdi. Ağaca balta vurmuşlar “Sapı bendedir.” Demiş. Ağaçsız köy duvaksız gelin gibidir, hünersiz adam da meyvesiz ağaca benzer meyvesiz ağaçta da taş eksik olmaz.

   Ormanlarımızda en uzun en düzgün ağaç kavaktır. Ormansız yerde kavağa paha biçilemez. Kavak boyu ile insan huyu ile sevilir. Benim memleketimin her yeri kavak idi.

   Her evin kapısında sayılamayacak kadar kavak vardı. Şimdi o yeşilliklerin yerine sayılamayacak kadar beton binalar gelmiştir. Ağacı sevdiren aşı, kişiyi sevdiren işidir. Dalsız bahçe kolsuz adama benzer. Meyveli ağaçlar insan kalbinde taht kurarlar. Ağaca meyve yolcuya heybe gereklidir.

   Ormanı yakanı yakalayıp vur, baltayla girenin külünü savur, ağacı kesmeye kıyamaz gavur. Dinimizde yaş kesen baş keser diye bir deyimimiz vardır. Bir ağacın kaç yılda yetişeceğini göz önüne alarak ağaçları koruyalım. Her boş yerlere ağaç dikerek çevremizi güzelleştirelim. Çocuklarımıza örnek olalım. Hormonsuz gıdaların hasretini çekmekteyiz. Sağlığımızı korumak için çaba harcıyoruz. En güzel günler bizim olsun.

    Sevgiler…