ABAYLAR
Aksaray
21 Şubat, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

PANDEMİ STRESİ İLE NASIL BAŞ EDİLİR?

05 Nisan 2021, Pazartesi 09:10

Stres, hayatımızda olmazsa olmazlar arasındadır. Sosyal bir varlık olan insanın çevresinde olup biten olaylara karşı kayıtsız davranması şüphesiz ki düşünülemez. Bu olaylar neticesinde de kişinin verdiği içsel tepkiler stres olarak adlandırılır. Peki, 1 yıldır devam eden pandemi etkisi ile yaşadığımız stres ile nasıl baş edebiliriz? İşte sizlere birkaç öneri:

 1. Olumlu Düşünün

Yaşadığımız normal dışı olaylara karşı verdiğimiz normal dışı tepkiler normal kabul edilir, dolayısıyla kendinizi anormalmiş gibi etiketlemekten uzak durun.

 1. Sosyal Destek Alın

Sarılmanın stres düzeyini azalttığı yapılan araştırmalar sonucu sabittir, yalnız olmadığınızı bilmekle birlikte yakın çevrenize sarılmayı, onlarla duygularınızı paylaşmayı ihmal etmeyin.

 1. Sosyal Medya Kullanımına Dikkat

Sadece doğru kaynaklardan bilgi almalısınız, vaka sayıları vs gibi rakamları takip etmenin size bir faydası olmadığı gibi stres düzeyinizi arttırmada ciddi bir etkisi vardır aynı zamanda. Haberleri takip etmek yerine müzik dinlemeyi tercih edebilirsiniz.

 1. Travmatik Olaylarla Yüzleşmek

Yaşadığınız olumsuz duyguların doğal olduğunu unutmamalı ve eğer travmatik olarak yaşadığınız olaylar varsa onlar hakkında bir başkası ile konuşmayı denemelisiniz.

 1. Keyif Veren İşler Yapmak

Hayatta yapmaktan en çok hoşlandıklarınızın listesini çıkarın ve bu süreçte sürece uygun şekilde onları gerçekleştirmeye çalışın. Bu kimisi için yürüyüş yapmak, spor yapmak iken kimisi için yeni bir hobi edinmek veya var olan hobisi üzerinde kendini geliştirmek olabilir.

 1. Günlük Yaşam Hislerini Bozmamak

Evde olduğunuzu bilseniz bile her gün sabah sanki bir yere yetişecekmiş gibi akşam aynı saatte uyuyup sabah aynı saatte uyanıp ekran başından yaptığınız işin başına geçmeden her zamanki gibi imajınıza gereken önemi vererek günlük yaşam rutininizin dışına çıkmamaya gayret edin.

 1. Sosyalleşmek

Sosyalleşme, insan psikolojisinin iyi oluşunda oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Pandemi sürecine uygun olarak, çok sık ol(a)masa da, gerekli ve yeterli önlemleri alarak (örneğin açık havada maske ve mesafeli) sevdiğiniz, değer verdiğiniz, değer gördüğünüz insanlarla bir araya gelmek size iyi gelecektir.

 1. Pandemi Sonrası Yapılacaklar Listesi

Pandemi sonrasında da hayata yeniden adapte olmakta güçlük çekebilir insan. Bu nedenle hem şimdi gerçekleştiremedikleriniz hem de pandemi sonrasında gerçekleştirmeyi planladıklarınız için yapılacaklar listesi oluşturun, zaman zaman bunları nerede/ nasıl/ kimlerle vs. yapacağınızı hayal edin. Ne de olsa hayal gücü sınırsız!

Bütün bu bahsettiğim ve bunlara benzer tüm önerileri uyguladığınız takdirde pandemi stresi ile baş etmekte zorlanıyorsanız bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim.

Sağlık ve sevgi ile…

Soru ve Önerileriniz İçin:

Mail: pdr.merve.90@gmail.com

Instagram: @psk.dan.mervesudemenofficial