ABAYLAR
Aksaray
21 Şubat, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

PSİKOLOJİK İLK YARDIM

16 Şubat 2023, Perşembe 09:50

Psikolojik ilk yardım, bir kişinin zor bir durumda kendisine veya başka bir kişiye yardım etmek için kullanabileceği teknikleri içeren bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım, bir kişinin duygusal ve psikolojik refahını korumaya yardımcı olabilir ve travma sonrası stres bozukluğu gibi daha ciddi durumların önlenmesine yardımcı olabilir.

Psikolojik ilk yardım, kriz durumlarında faydalıdır. Bu durumlar, bir kişinin şiddetli bir kaza, doğal afet veya şiddetli bir olay gibi travmatik bir olaya maruz kalması durumlarında ortaya çıkabilir. Bu durumlar, insanlar arasında panik ve kaygı yaratabilir ve insanların kendilerine veya başkalarına yardım etme becerilerini etkileyebilir.

Psikolojik ilk yardım, kişinin kendi duygularını tanımasına ve kontrol etmesine yardımcı olabilir. Bu yaklaşım, bireyin diğer insanlara yardım etme becerilerini de geliştirmesine yardımcı olabilir. Bu beceriler, kişinin empati kurabilmesini, anlayışlı ve sabırlı olmasını ve diğer insanların duygusal ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olur.

Psikolojik ilk yardım, birçok farklı durumda kullanılabilir. Bu durumlar, doğal afetler, trafik kazaları, ev yangınları veya diğer acil durumlar gibi olaylardan kaynaklanan stres veya kaygı durumları olabilir. Ayrıca, bir kişinin depresyon, anksiyete veya stres gibi durumlarla başa çıkmasına yardımcı olabilir.

Psikolojik ilk yardımın öncülerinden olan Psikolog Rapoport, kriz sonrasında rasyonel bir şekilde yönlendirilmiş küçük bir yardımın, daha sonra verilecek uzun süreli yardımdan çok daha etkili olduğunu söyler. Çünkü, bu desteği almayan kişiler zamanla duygusal olarak içlerine kapanabilirler.

Hayat Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak, bizler de, geçtiğimiz hafta 10 ili etkileyen deprem neticesinde Aksaray’a gelen depremzedelere yüz yüze gönüllü olarak psikolojik ilk yardım desteği vermekteyiz. Sizler de aşağıda yazılı mail adresi ve telefon numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

‘’Ülkemiz yasta. Birbirimizle dertleşelim, birbirimizi dinleyelim. Birbirimiz için var ve hazır olduğumuzu hissettirelim. Her birimiz ötekinin tutunacak dalıyız.’’

                                                                                             Psikiyatrist Kemal Sayar

Sağlık ve sevgi ile…

Geçmiş Olsun Türkiye!

İletişim adresleri:

Mail: hayatpsikolojiaksaray@gmail.com

Gsm: 0536 474 88 68

Instagram: @hayatpsikolojiaksaray