ABAYLAR
Aksaray
21 Şubat, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

SEVGİSİZ YAŞAM YOKTUR

18 Şubat 2021, Perşembe 12:32

Sevgi insanın ruhundan bin ker girdimi, ömür boyu orada kök salıyor. Aşk insanı en kolay teslim alan duygudur. Sevgi olmasa kalbimiz damarlarımıza kan pompalayabilir mi? Sevgi zor çiçek açar bazen tomurcukken kuruyup kalır. Sevgi arzudan daha kalıcı, bağışlayıcı ve güçlü bir duygudur. İnsanların büyüklüklerini göstermesi için ihtiyaç duyduğu besin kaynağıdır.

Sevgi sonsuz ve zamansızdır, gerçekten var olan en güçlü şifadır. İnsan sevgi hissedebildiği kadar insandır, yoksa en tehlikeli hayvandır. Gerçek sevgi iyilik gördüğünde artmayan, kötülük gördüğünde eksilmeyendir. Yalnız seni sevenleri sevmek, sevgi değil değiş tokuştur. Sevgi her zaman karşılık görür. Sevgi sürekli anmadır.

Hayatın büyük sırrı sevginin birleştirici gücü, iyileştirici gücü , geliştirici gücüdür. Sevgi özğürlük kaynağı, sonsuzluk kaynağı, kendimizi sevmeyi öğrenmek, hayatı sevmeyi öğrenme kaynağıdır. İnsan tek bir sevginin gerçeğinden kaçamaz.

Sevgi izlenmesi en yaşam dolu şey değilmiydi? Sevgi eğer gerçekse engellenemez. Sevgi insanoğlunun en büyük sırrı, herkesin kalbini açabilen tek anahtardır. Bazı sevgiler badece bir kişiyi yakacak kadar ateşe sahiptir. İnsanın kendi gözyaşı kalbindeki ateşi söndüremiyor. Sevgi ayrı bir duygudur. O kapının anahtarı yoktur. Eğer cesur değilsen samimi olamazsın, eğer cesur değilsen sevemezsin, eğer cesur değilsen güvenemezsin gerçeğin peşine düşemezsin ve sevgi bir yürek çarpıntısıdır.

Sevgide önce cesaret gelir, diğer şeyler onu izler. Yaşantımız açılan ve kapanan bir dizi kapılardan oluşur. Nereye gidersek gidelim , kiminle karşılaşırsak karşılaşalım en ön planda kendimize olan sevgimizdir. Birlikte ağlamalı birlikte gülmeliyiz.

Sevgi , acıyı tatlıya, toprağı altına hastalığı şifaya zindanı saraya, belayı nimete ve kahrı rahmete dönüştürür. “ demiri yumuşatan, taşı eriten, ölüyü dirilten aşk ve sevgidir. “ diyor Hz. Mevlana

Sevgi baharda doğup kışın ölmez. Gerçeğe varmak için sevgi sadakat ister, uğrunda ölmek için vefa ister. Ümidini yitiren asla derman bulamaz. Geceyi gündüz, inkarı iman, nefreti sevgi, yalanı doğru yok eder.

İnsanların iç organları bir deri ile kapalı olmasaydı kimse kimseyi sevmezdi. İyiki insanlar kalplerinin seslerini duymuyor, yoksa uyuyamazlardı, iyiki insanlar ne zaman öleceğini bilmiyor yoksa yaşayamazlardır. Sevginin tartısı fedakarlıktır. Aşkın ustası olmaz aşırı hastası olur. Allah’ımızın birinci isteği “ oku “ der. Sonra yaratığımı sevki beni sevdiğini anlayayım der. Hüznü gider meltem sevgidir. Sevgi bazen zamanında ulaşılan yatırımdır. Üzüntülü yüzü okşamak, ellerimizin seni seviyorum demesidir. İnsanlığı sevmek insan olmanın gereğidir. Birlik dünyası dirlik dünyasıdır. Sevgi hüznün ilaçı mutluluğun kaynağıdır. Seven yürek keder tutmaz, kirlenmez bir sevgi bin kederin sonunu getirir. Aşk bir doğal afete benzer. En ters olayın içinde bile bir güzellik çekirdeği bulunur. Bu çekirdekte zamanı gelince çatlayıp açılır.

Kafamıza ve kalbimize üşüşen üzüntü sineklerini kovup sevgi ile yaşayalım.

Sevgilerimle