SABANCI BAYRAM
ABAYLAR
Aksaray
12 Nisan, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.02
 • EURO
  35.01
 • ALTIN
  2419.0
 • BIST
  9618.83
 • BTC
  69294.62$

Siyasete din gibi inananlar

04 Mart 2024, Pazartesi 09:03

Bazı kafalar var siyasete din gibi inananlar, bu alanda amacına ulaşacaklarını düşünenler. Halbuki, siyaset ne bir din ve ne de dini inançtır. Dine inanan bir müslüman katıksız olarak dürüstçe dine hizmet ediyor veya müslümanların amaçlarını karşılıyorsa buna dine hizmet denir. Ama burada onlarca din karşıtı işlere alet oluyorda buna bir kaç dini hizmetlere kolaylık sağlıyor diye o partiyi din olarak görmek haşa çok büyük ve çok tehlikeli.
İslam dini faize karşı mı elbet de karşı, ben söylemiyorum camilerde hocalar bangır bangır bağırıyor. Kabe yolunda kız kardeşinle zina etmişin gibi günahı var. Buyrun buradan, buna çanak tutan partiler, neresinde din var bunun?
Sayın Erdoğan faizi düşüreceğim diye bangır bangır bağırırken, birden ne oldu da faiz nerede ise % 50 ye yaklaştı. Bankalardan ihtiyaç kredisi çekenler banka tutsağına girmiş ve bankalar vatandaşı sömür sömür sömürüyor. Bunun neresinde islam ve din var?
Ben Tayyipciyim diyen hocalarımız erkekseniz hadi bunu eleştirin ve vatandaşla paylaşın. Hani siz dürüst ve doğruları konuşan Müslümansınız ya. Erkekseniz dine aykırı yapılan bu faiz ve tefeciliği eleşrin bakalım eleştirebiliyormusunuz?
Avrupa birliğine gireceğim diye zinayı suç olmaktan kim çıkardı? Bu iktidar değil mi bu ne idiğü bilinmez şekilde yaşamayı kim serbest etti. Hiç değilse eskiden evli olanlar bu suçu işleyince şikayet edince cezası vardı. Şimdi ise isteğimle yaptım dese kimse bir şey diyemiyor.
Şu terbiye ve edepten uzak buluşturma programlarına bir bakın bakalım, evli bir kadın veya erkek çocuklarını bırakıp başka birine kaçıyor. Ekrana da çıkıp kaçtığı kişi ile güle oynaya bu işi isteyerek yaptım deyince ne kanun nede bir yakını bir şey yapamıyor.
Bu ahlaksızlıkları hangi hoca çıkıp anlatabiliyor veya hükumetin bu davranışını eleştiriyor? Eleştirip tenkit edemezsiniz, bu yürek ve cesareti gösteremezsiniz. Çünki, adınız hükümet karşıtı olarak çıkar ve şikayet edilirsiniz veya soruşturma geçirirsiniz.
İslam dini bunu mu emrediyor ve serbest kılıyor. O zaman bunu serbest eden bir partiye din olarak bakmak kadar yanlış bir şey olamaz. Bu gibi işler toplumun mefhumunu ve düzenini bozan bir toplumun yok olmasını sağlayan bir rahatlıktır.
Böyle bir yaşam İslam dininde yoktur ve serbest de değildir. İnanın bu yaşam ve davranışlar bir müslüman olarak beni son derece rahatsız etmektedir. Bunları gözden geçirmesi için bu seçim bir iktidar seçimi değil mutlaka ders verip uyarı yapılmalıdır.
Cemaat liderleri oturup hep bana gelin bizim olun diyerek insanları kucağına toplamaya kalkmak yerine, yaşadığı dinin gereklerini de topluma anlatmalı. Sadece hep benim bana gelin düşüncesinden vazgeçerek toplumla doğruları paylaşmaları gerekmez mi?
Efendim bana dokunmayan yılan bin yaşasın demek dini bir çalışma ve çözüm değildir. Çözüm vatandaşı dinen doğru uyarmaktır, bu yanlışlara karşı fikirlerini beyan etmektir. Nasıl olsa bize dokunmuyorlar diye dini inançların lekelenmesine dur denmelidir.
Bu nedenle siyasi partiler din değil, liderleri de dini lider değildir. Dine ne kadar hizmet edebiliyorlarsa dinin hizmetkarıdırlar. Bizim dinimiz Kuran ve sünnet doğrultusunda yaşamdır. Başka yaşamlar dine hizmet yaşamları değildir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.