ABAYLAR
Aksaray
21 Şubat, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  28.96
 • EURO
  31.23
 • ALTIN
  1867.4
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43404.734$

Sofralarınızı Salatalarla Renklendirin

03 Mayıs 2021, Pazartesi 10:52

Salata denilince akla gelen ilk şey sebzelerden oluşan karışım oluyor. Aslında salatalarınızı kuruyemişler, farklı tohumlar, tahıllar, kuru baklagillerle zenginleştirerek bir kaseyi besleyici ve doyurucu vitamin deposu haline getirebilirsiniz. Zengin salataların, sofralarınızı renklendirerek hem gözünüzün hem de karnınızın doymasını sağlamasının yanı sıra sağlığınıza da birçok olumlu etkisi olacaktır.

Kahvaltılara salata eklemek gün içerisinde daha hafif, daha üretken ve mental olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Kahvaltılarda yumurta salatası, közlenmiş biber-patlıcan salatası yapabilirsiniz.

Salatalar yüksek lif içeriği sayesinde bağırsakta bulunan faydalı bakterilerin beslenmesini sağlar ve sindirimi düzenleyerek sindirim sorunlarınızın ortadan kalkmasına yardımcı olur. Salatalarınıza fasulye, nohut, karabuğday, kinoa, keten tohumu, avokado, kuruyemiş ve birçok meyve sebzeyi ekleyerek faydasını artırabilirsiniz.

Salataların zayıflamaya olan etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Hem düşük kalorili olması açısından porsiyonunu artırabilirsiniz (yani daha fazla yiyebilirsiniz) hem de çok çiğnemeyi gerektirdiğinden daha erken tok hissederek fazla miktarda ve hızlı yemek yemenizin önüne geçebilirsiniz. Salatalarınıza protein kaynağı olarak yumurta, et, tavuk, balık veya protein oranı yüksek olan tohumlar ekleyerek tokluk sürenizi uzatabilirsiniz.  

Antioksidan açısından zengin salatalar gençleştirir, zinde hissettirir ve kanser, diyabet gibi birçok hastalığı önler. Ayrıca bağışıklığı artırarak hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Gün içerisinde en az bir kez sofranızı salatalarla renklendirmeyi unutmayınız.

Sağlıklı günler dilerim.